Český prezident Václav Klaus sa netají tým, že by bol rád znovu zvolený, a preto sa snaží zlepšiť vzťahy s vládnou sociálnou demokraciou. V nedeľu prijal prezidentský pár vo svojej rezidencii v Lánoch na slávnostnom obede premiéra Jiřího Paroubka s manželkou. FOTO - ČTK
Krajiny V4 sa môžu s výnimkou Slovenska pochváliť charizmatickými prezidentmi, ktorí sú známi rozhodnými názormi na veci verejné. Ich novoročné prejavy preto dopredu budili veľké očakávania. Okrem jeden však vyvolali sklamanie.
Veľmi slabý a prekvapivo krotký bol prejav českého prezidenta Václava Klausa. Zaujal hlavne sľubom, že pred júnovými parlamentnými voľbami nebude napomáhať ani jednej strane. To je v rozpore s jeho doterajším postupom, keď dával jasne najavo svoje sympatie opozičnej Občiansko-demokratickej strane, ktorej je stále čestným predsedom.
Podľa toho politici prezidentov prejav aj hodnotili. Jedine podľa predsedu ODS Mirka Topolánka bol prejav vyvážený, Klaus sa podľa neho ako nadstranícky prezident správal aj doteraz. Politici vládnej sociálnej demokracie naopak iba vyjadrili nádej, že Klaus svoj sľub dodrží.
Podľa Lidových novín si Klaus spomenul na to, že mu k jeho znovuzvoleniu nebudú stačiť iba hlasy ODS a zmierlivým tónom si pripravoval pôdu na rokovania so sociálnymi demokratmi a komunistami. Jeho prejav preto "nebol adresovaný občanom, ale zopár desiatkam českých politikov".
Okrem toho Klaus už tradične pochválil sám seba za postup pri jarnej vládnej kríze a za kritiku európskej ústavy.
Poľský prezident Lech Kaczyński vystúpil s novoročným prejavom týždeň po tom, čo sa ujal úradu. Ako najdôležitejšie udalosti predošlého roku spomenul smrť Jána Pavla II. a 25. výročie vzniku opozičného hnutia Solidarita. Kaczyński prekvapivo zdôraznil potrebu dobrých vzťahov s Ruskom, ktoré sa v poslednom čase blížia bodu mrazu. Prezident dúfa, že v tejto oblasti "nastane čas významnej premeny".
Prejav vzbudil pomerne malý záujem médií, čo možno vysvetliť najmä tým, že v najdôležitejších otázkach Kaczyński v podstate zopakoval reč, ktorú predniesol pri svojom nástupe.
Naopak nesklamal prvý novoročný prejav nového maďarského prezidenta Lászlóa Sólyoma, ktorý v ňom veľmi tvrdo kritizoval politickú elitu. Sólyom vyzval k odmietnutiu negatívnej kampane pred tohtoročnými parlamentnými voľbami a nazval ťažkým zločinom vytváranie obrazu nepriateľa, ktorý sa v maďarskej politike tak rozšíril. Nech voľby vyhrá akákoľvek strana, nebude to pre krajinu znamenať skazu a každá vláda sa bude musieť podľa Sólyoma pustiť do neustále odkladaných reforiem.
Maďarských národniarov popudilo, že Sólyomov prejav nakrúcali v jeho pracovni a za chrbtom mu chýbala tradičná národná vlajka. Podľa vyjadrenia úradu prezidenta to súvisí so snahou brániť devalvácii národných symbolov. Preto vraj bude jeho úrad vždy zvažovať, kedy je ich použitie odôvodnené. "Prezident nechcel svoj novoročný prejav povýšiť jeho vonkajšími prejavmi na úroveň štátneho sviatku," povedal prezidentov hovorca Ferenc Wéber
Havel sa nechce vrátiť
PRAHA - Okrem prejavov súčasných prezidentov vyvolal pozornosť aj jeden bývalý. Český a československý exprezident Václav Havel v rozhovore pre Českú televíziu odmietol špekulácie, že by po päťročnej prestávke opäť kandidoval na prezidenta.
Nechce to vraj aj preto, že by mala šancu na obsadenie tejto funkcie dostať iná kategória ľudí. Generácia tých, ktorí v minulosti pripravovali pád komunizmu, by vraj v politike mala uvoľniť miesto tým, ktorí vyrastali v slobodnej krajine a niekto mimo súčasných politických strán, napríklad z neziskových organizácií. Uviedol aj dva konkrétne prípady: Šimona Pánka zo spoločnosti Človek v ohrození a zakladateľku materských centier Rut Kolínskú.
Väčšinu času v rozhovore Havel venoval práve kritike súčasnej českej politickej elity. Hovoril napríklad o hrozbe splývania politickej a ekonomickej moci a uzatváraní sa politických strán do seba. Tradične podporil malé strany a hľadanie nových tvárí v politike. Poprel však, že by sám inicioval vznik nových strán. (pm)
Autor: grab