BRATISLAVA 2. januára (SITA) - Seriálová podoba novely Michaila Bulgakova Majster a Margaréta sa v Rusku stala televíznym hitom. Adaptácia kultovej novely, ktorá stála 143 miliónov rubľov, teda asi 156 miliónov slovenských korún, dosiahla rekordné ratingy napriek povere, že je prekliata. Prvú časť televízneho seriálu v ruskej štátnej televízii sledovalo až 55 percent Rusov starších ako 18 rokov.
Bulgakov toto dielo začal písať v roku 1928, ale do jeho smrti sa vydania nedočkalo. Celých 16 rokov bola kniha Majster a Margaréta zakázaná, až kým literárny magazín nevydal v roku 1966 vládou upravenú verziu. Podľa režiséra Vladimira Bortka, táto kniha stelesňovala slobodu pre niekoľko generácií Rusov. "Bolo to ako vánok čerstvého vzduchu v mŕtvej atmosfére sovietskej tvorby," uviedol. V knihe sa objavujú aj surrealistické scény ako diablova rozprávajúca čierna mačka, ktorá jazdí električkou po Moskve, Moskovčanky, ktoré len v spodnej bielizni behajú po meste alebo nahá Margaréta, ktorá sa na metle vznáša nad mestom. Pre mnohých obyvateľov Sovietskeho zväzu bola Bulgakovova novela, podľa režiséra, prvým kontaktom s Bibliou. Predchádzajúce pokusy o sfilmovanie Majstra a Margaréty stroskotali, alebo sa podarilo spracovať len niektoré jej časti.
Filmová verzia z roku 1994 sa nikdy nedočkala premietania na verejnosti. Dokončená nahrávka zmizla priamo z domu režiséra Jurija Karu. Neskôr sa objavila v súkromnej zbierke uprostred konfliktu medzi režisérom a producentmi ohľadom autorských práv. Nakrúcanie poslednej adaptácie začalo v roku 2000, ale zdržalo sa po tom, ako autorov potomok predal práva istej americkej firme. Od nej ich naspäť odkúpila TV Rossija. Podľa Bortka sú reči o prekliatí absurdné. "Novelu nikdy nesfilmovali z jednoduchých dôvodov - v Sovietskom zväze bola problémom ideológia, a keď režim padol, neboli peniaze," reagoval.