Ruský Gazprom včera oznámil, že dodávky plynu Ukrajine majú červenú. Na snímke centrála koncernu v Moskve. FOTO - SITA/AP |
Večeru však už Kuprjanov vyslovil domnienku, že Kyjev nezákonne odoberá surovinu určenú pre ostatné štáty.
Vedenie Gazpromu vyzvalo Kyjev, aby dodržal svoje medzinárodné záväzky a neohrozoval spotrebiteľov v EÚ. Oficiálna odpoveď ukrajinskej spoločnosti Naftogaz je pre Európu alarmujúca: "Cez viaceré tranzitné trasy plyn neprúdi. To môže spôsobiť zníženie tlaku v plynovodoch, a teda - obmedzenie dodávok do Európy a čiastočne i ukrajinským spotrebiteľom."
Ruské ministerstvo zahraničia včera vydalo ostrý protest a obvinilo Ukrajinu z úmyselného bojkotu rozhovorov a vytvárania "obrazu nepriateľa". Ani po tom, čo sa do sporu zapojil ruský prezident Vladimir Putin, nedosiahli nijaký výsledok.
Putin na poslednú chvíľu ponúkol, že v prvom kvartáli roku 2006 bude dodávať Ukrajine plyn za starú cenu, teda tisíc kubických metrov za 50 dolárov, a po tom za trhovú cenu, ktorú Gazprom stanovil na 230 dolárov za rovnaké množstvo. Päťdesiatjeden minút pred koncom roku 2005 ukrajinská strana zaslala odpoveď, ktorá však podľa Kuprjanova vedenie Gazpromu len rozosmiala. Kyjev súhlasí s tým, aby kontrakt podpísali, ale len na tri mesiace.
"Za novoročný darček ďakujeme, berieme a potom sa uvidí," komentoval ukrajinskú reakciu Kuprjanov. Podľa neho Kyjev zhatil poslednú šancu. "Od samého začiatku sa usilovali o to, aby mohli od 1. januára nezákonne odoberať plyn, presnejšie povedané, kradnúť," vyhlásil hovorca a dodal, "kradnúť ho európskym spotrebiteľom." Kyjev však trvá na tom, že je ochotný pristúpiť na postupné zvyšovaniu cien za plyn, ale cenu 230 dolárov pokladá za "neprijateľnú a netrhovú".
Situácia sa tak včera ráno definitívne vyhrotila a skončila pritiahnutím kohútikov. Ukrajinská strana reagovala iba potvrdením faktu, že tlak v plynovode sa znížil, ale že v preibehu januára ukrajinskí spotrebitelia nepocítia nijaké problémy. Gazprom vidí situáciu ináč.
Podľa Kuprjanova bude mať ukrajinské odmietnutie poslednej ponuky Moskvy "katastrofálne následky pre ukrajinskú ekonomiku a, bohužiaľ, i pre bratský ukrajinský národ".
Ukrajina vytvorila operatívny štáb, ktorý vedie premiér Jurij Jechanurov. V dôsledku plynovej krízy sa prezident Viktor Juščenko zriekol novoročných sviatkov i lyžovania spoločne s rodinou. V svojom novoročnom vystúpení vyhlásil, že Ukrajina už zvíťazila nad diktatúrou a teraz "musí pracovať nad získaním ekonomickej nezávislosti".
Juščenko včera opäť označil Ruskom navrhovanú cenu za "virtuálnu". Naznačil ochotu rokovať o trhových cenách, o ktorých však majú obe strany rôzne predstavy.
Na Ukrajine už niektoré mobilné spoločnosti začali rozosielať SMS, ktoré vyzývajú na bojkot ruského tovaru ukrajinskými spotrebiteľmi. Veľkí ukrajinskí spotrebitelia začali hľadať náhradné zdroje energie.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME