Ceny, za ktorý kupuje Slovensko zemný plyn od Rusov, sú tajné, ale ani po problémoch medzi Rusmi a Ukrainou sa radikálne meniť nemôžu. S Ruskom máme totiž uzavreté kontrakty do roku 2008. Taliansko, Rakúsko a Nemecko platia v rozpätí od 245 do 265 USD za tisíc kubíkov. Naša cena je vraj o pár dolárov nižšia.
V dlhodobom kontrakte máme stanovený pevný vzorec, do ktorého sa dosadzujú aktuálne hodnoty cien komodít na burzách. Cena plynu je teda pohyblivá. Ak by Rusi chceli prísť so zásadnými cenovými zmenami, museli by zmeniť vzorec.
Dôvod, pre ktorý je cena plynu utajená, vysvetlila hovorkyňa SPP Dana Kršáková tým, že môže byť iná oproti tej, za akú ruský plyn kupujú konkurenčné zahraničné plynárenské firmy. "Isté je, že nás sa radikálne zmeny cien pre Ukrainu vôbec nedotknú," hovorí Kršáková. Rusi chcú zvýšiť ceny plynu pre Ukraincov z 50 na 230 dolárov za tisíc kubíkov.
Plynárenský odborník Arpád Demko hovorí, že je logické, keď SPP odmieta prezradiť sumu, za ktorú kupujeme plyn od Rusov. "Navyše, cena nie je fixná, ale určite ju máme lepšiu ako Rakúšania, Taliani či Nemci. Cena sa u každého klienta odvíja od iných mechanizmov. Napríklad aj v Nemecku je úplne iný mechanizmus cenotvorby ako u nás," hovorí Demko.
Spor medzi Ruskom a Ukrainou spočíva v tom, že Ukrainci majú dve dohody - na prepravu a na tranzit. Medzi dohodami je previazanosť v tom, že Rusi platia Ukraincom za tranzit určitým objemom plynu a cena sa prepočítava koeficientom 50 dolárov za tisíc kubíkov. Rusi chcú tento koeficient zvýšiť, Ukrainci sa bránia, že podľa dohôd by mali za plyn platiť ako teraz ešte niekoľko rokov. Ruský plynárenský monopol Gazprom sa vyhráža Ukraine, že od 1. januára jej prestane dodávať plyn v prípade, že nepristúpi na jeho cenové požiadavky. Ukrainci tvrdia, že oni si naďalej budú brať z tranzitu toľko plynu ako doteraz, čo Rusi označujú ako krádež. (rf)