FOTO |
Keď som bol malý, nevedel som si predstaviť, aký bude svet po roku 1999. V tých časoch boli v Japonsku populárne Nostradamove proroctvá. Knihy s týmto obsahom sa vynikajúco predávali a v televízii mali v hlavnom vysielacom čase priestor špeciálne relácie. Jedno z jeho proroctiev - že v júli 1999 bude ľudstvo vyhubené - naozaj vystrašilo dôverčivých japonských televíznych divákov. Pritom v tom istom období sme sledovali americké sci-fi filmy o výletoch na Mesiac a o tom, aká skvelá budúcnosť nás čaká. Teraz tu máme koniec roka 2005, a cesta vlakom z Bratislavy do Košíc trvá stále viac než 5 hodín. Kto pozná budúcnosť?
Rátanie rokov, ktoré používame v súčasnosti - A.D. (po Kristovi), B.C. (pred Kristom), vychádza z narodenia Ježiša Krista (aj keď historici pripúšťajú, že s rátaním rokov sa možno začalo až štyri roky po jeho narodení, ale ja to presne neovládam, iste to viete lepšie ako ja) a používa sa všade na svete bez ohľadu na to, či ide o kresťanskú krajinu, alebo nie.
V Japonsku sa ku kresťanstvu hlási asi jedno percento populácie. Súčasné rátanie rokov A.D. (B.C.) sme začali používať zhruba pred 130 rokmi. Predtým sme používali výlučne vlastný spôsob, teraz používame obidva. Ktorý a v akej situácii použiť, to je naozaj zaujímavá otázka. Oficiálne dokumenty z mestského úradu, ba dokonca aj môj vodičský preukaz, sú označené podľa pôvodného japonského odratúvania. Pred pár mesiacmi som požiadal mamu, aby mi napísala dátumy narodenia všetkých členov našej rodiny. Prišiel mi od nej e-mail s rokmi v japonskej verzii. Japonské denníky používajú pri označení dátumu vydania oba spôsoby, jeden z nich vždy v zátvorke. Napríklad: 2006 (Heisei 18). Alebo: Heisei 18 (2006). V textoch článkov však uvádzajú roky tak, ako to poznáme aj na Slovensku. Rovnakú tendenciu majú mnohé súkromné spoločnosti. Ja, keďže žijem mimo Japonska, už v "japonských rokoch" nerozmýšľam, ale len pre zaujímavosť, narodil som sa v roku Showa 39.
Rok 2006 bude v Japonsku rokom Heisei 18. Celá éra súčasného japonského cisára Akihita sa totiž nazýva éra Heisei. Vždy, keď sa v Japonsku dostane na trón nový cisár, s jeho menom dostáva meno aj celá nová éra krajiny. Predošlý japonský cisár Hirohito zomrel 7. januára 1989. Jeho éra Showa (šova trvala 64 rokov). Po jeho smrti začal vládnuť jeho syn Akihito. V televíznom prenose z tlačovej konferencie hneď na druhý deň občanom oznámili, že je to začiatok éry Heisei. Dobre si ten deň pamätám, mal som naozaj zvláštny pocit. Sotva sme sa tú novinku dozvedeli, a už sa pre nás začala nová éra!
Táto tradícia však nemá až takú dávnu históriu, ako by ste si možno mysleli. Začalo sa to až v roku 1868.
Takže teraz po poriadku naše éry: Meiji (meidži) od septembra 1868 do júla 1912, Taisho (tajšo) od júla 1912 do decembra 1926, Showa (šova) od decembra 1926 do januára 1989, Heisei od januára 1989 doteraz. Predtým sa názvy jednotlivých ér v Japonsku menili ešte aj podľa toho, čo sa v krajine prihodilo - či bola slabá úroda, zasiahla ničivá epidémia a podobne. Preto máme také množstvo názvov ér, že sa takmer nedajú zapamätať. A čo je ešte pozoruhodné, japonský systém pomenúvania ér neumožňuje očakávať presne budúcnosť. Podľa dvanástich znakov zvieratníka však neomylne vieme, že rok 2006 je rokom psa. Preto sú japonské novoročné pozdravy tentoraz plné obrázkov psov.
Autor: MASAHIKO