Ruský prezident Vladimír Putin (vľavo) oznámil šéfovi ukrajinského Naftogazu Alexejovi Ivčenkovi (druhý zprava) a ministrovi pre palivá a energetiku Ivanovi Plačkovi svoj prekvapivý návrh. FOTO TASR/EPA |
Do rusko-ukrajinskej vojny o plyn sa včera zapojil ruský prezident Vladimir Putin. Navrhol ukrajinskej delegácii, ktorá sa od utorka snaží v Moskve nájsť riešenie vážnej krízy, aby si Kyjev vzal od Moskvy veľkolepý úver a platil ním za ruský plyn. Jeho cenu pre Ukrajinu od 1. januára 2006 stanovil ruský koncern Gazprom na 230 dolárov za tisíc metrov kubických. Ukrajina niekoľkokrát vyhlásila, že táto suma je pre ňu neprijateľná a pokladá ju za "priamy ekonomický tlak" zo strany východného suseda.
Putin sa včera nečakane objavil na rusko-ukrajinských rozhovoroch a hneď v úvode svojho vystúpenia vyhlásil: "Už vôbec nemáme nijaký čas." Vzápätí navrhol riešenie. "Sme pripravení ponúknuť úver priamo vašej spoločnosti," oslovil šéfa "Naftogazu Ukrajina" Alexeja Ivčenka, ktorý zjavne podobný návrh vôbec nečakal, takisto ako ukrajinský minister palív a energetiky Nikolaj Plačkov.
Putin upresnil aj sumu navrhovanej pôžičky - 3,6 miliardy dolárov. "Aj na ruské pomery to je obrovská suma, ale my tie peniaze nájdeme," povedal. Predstaviteľ Gazpromu Alexander Rjaznjov hneď nadšene súhlasil: "Samozrejme," odpovedal na spýtavý pohľad prezidenta. Potom Putin ukrajinskú delegáciu dôrazne napomenul: "Vy ste vytvorili reálnu energetickú krízu, ktorá sa už podobá kríze medzi dvoma krajinami."
Ukrajinský prezident Juščenko poďakoval Rusku za ponuku, ale vyhlásil, ze Ukrajina podobné pôžičky nepotrebuje. "Budeme platiť vlastnými prostriedkami zrozumiteľnú, správne a objektívne stanovenú cenu." Juščenko včera poveril vládu, aby zaistila tranzit ruského plynu cez ukrajinské územie a zaroveň podpísala dohodu s Turkménskom o dodávkach plynu.
Ruský prezident vyzval všetkých účastníkov rozhovorov, aby nepodporovali nacionalistické nálady v oboch krajinách. Podľa ruského prezidenta je neprijateľné, aby Rusko prostredníctvom lacného plynu "dotovalo indický biznis." Putin narážal na to, že nedávno strategický ukrajinský podnik Krivorožstal kúpila dcérska spoločnosť indickej firmy Mittal Steel.
Krivorožstal je jedným z najväčších spotrebiteľov plynu na Ukrajine. Rusi upozorňujú, že na Ukrajine spotrebujú domácnosti len približne 19 miliárd metrov kubických plynu, čo je približne rovnaké množstvo, aké ťaží Ukrajina. Zvyšok "požiera" priemysel, ktorý ťaží z veľmi nízkych cien za elektrinu a ruský plyn.
Upozornenie na adresu Ukrajiny zaznelo včera aj z Bruselu. Predstavitelia únie dali Kyjevu najavo, že nemôžu za žiadnu cenu dopustiť obmedzenie dodávok plynu do Európy, kde teraz panuje zima. Vedenie "Naftogazu Ukrajina" na schôdzke v Moskve sľúbilo, že všetky svoje záväzky voči európskym spotrebiteľom vyplývajúce z pozície tranzitnej krajiny splní.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME