BRATISLAVA - U voličov podľa prieskumov celý rok najviac bodoval Smer. Strana Roberta Fica si podľa väčšiny agentúr udržiavala stabilnú podporu viac ako 30 percent. Neustály vzostup popularity, ktorý Smer zaznamenáva od svojho vzniku, sa však tento rok prvýkrát zastavil.
Podľa prieskumov ide o stranu s najstabilnejšou podporou. "Voličské prostredie Smeru sa stabilizovalo," myslí si politológ Grigorij Mesežnikov. Strana však už podľa neho dosiahla "preferenčný strop" a nedá sa vylúčiť, že vo voľbách 2006 dostane menej hlasov ako naznačujú agentúry. Viac by Smer mohol získať, ak by nastali problémy v SNS a časť jej voličov by podporila Fica.
Aj ďalší politológ - Miroslav Kusý, si myslí, že Smer vo voľbách dostane menej hlasov, ako ukazujú prieskumy - niečo vyše 25 percent. "Doteraz bol trend, že tí, ktorí Smer podporujú, keď idú k urnám, zaváhajú." Hlavným problémom Ficovej strany podľa Kusého nie je možný pokles podpory pri voľbách, ale malý koaličný potenciál.
Podpora HZDS dlhodobo klesá. Tento rok v niektorých prieskumoch dokonca klesla pod 10 percent. "Reálnu silu tejto strany odráža podpora medzi desiatimi a 13 percentami," myslí si Mesežnikov. Parlamentné voľby v prípade HZDS podľa neho zrejme neprinesú prekvapenia ako niektoré z predošlých hlasovaní. Hlavne v 90. rokoch totiž Mečiarova strana dostala oveľa viac hlasov, ako naznačovali prieskumy. HZDS už nemá toľko "skrytých voličov". Podľa Kusého "majú za sebou len sériu prehier a odchodov, ale žiadne úspechy". Pokiaľ sa Mečiar pred voličmi neobjaví "v starej forme", preferencie strany budú klesať, domnieva sa.
Politológovia predpokladajú, že rok 2005 bol predzvesťou definitívneho konca ANO. "Pokles je veľmi výrazný a mám pocit, že nezvratný," myslí si Mesežnikov. Podobný názor má aj Kusý. Voliči, ktorí sa od Ruskovej strany odvrátili, prešli podľa analytikov čiastočne ku SF a niektorí sú naďalej medzi nerozhodnutými. No k Ruskovi sa vraj sotva vrátia. "Dnes tú stranu zastupuje jeden človek, ktorý je navyše po svojom zranení mediálne neviditeľný," myslí Mesežnikov.
Obaja analytici za "prieskumového víťaza" roka označili Slobodné fórum. "Je to skôr výsledkom ich práce. Sú dosť aktívni," myslí si Mesežnikov. Šéfka strany Martináková sa podľa neho pravidelne stretáva s občanmi, je ochotná komunikovať s médiami. Podľa Kusého SF zaznamenalo "zaujímavý rast" a ide o stranu, ktorá ťaží z podobných postojov ako Smer - teda hlavne z kritiky vlády. Martinákovej strana by mohla postupne zbierať aj časť voličov SDKÚ a má veľkú šancu vo voľbách uspieť.
SDKÚ má napriek kolísaniu preferencií veľkú šancu, že sa do parlamentu dostane a mohlo by získať viac hlasov, než naznačujú prieskumy. Podľa Mesežnikova má Dzurindova strana "skrytých voličov", ktorí v istých situáciách od podpory strane ustupujú, ale potom sa vracajú.
Strana maďarskej koalície mala aj tento rok podporu podobnú ako v minulých rokoch a aféry sa jej podľa prieskumov príliš nedotýkali. Mesežnikov ju označil z hľadiska preferencií za veľmi stabilnú. "Majú dobré vyhliadky," myslí si.
KDH vyšlo z krízy okolo Ruska a ANO zrejme najlepšie. "Septembrový vzostup zo siedmich na 12 percent je výrazný," hovorí Mesežnikov. Veľa možností, aby do volieb svoju podporu výrazne zvýšilo, však hnutie nemá. Vychádza to z postojov k témam ako zmluva s Vatikánom, alebo reprodukčné správanie. Kusý hovorí, že podpore KDH v roku 2005 uškodila hlavne kauza okolo račianskeho starostu Pavla Bielika, ktorý si údajne pýtal úplatok.
Analytici predpokladajú, že sa v roku 2006 v parlamente opäť objaví SNS. Jej popularita bola totiž tento rok pomerne stabilná a iba výnimočne klesala pod päť percent. "SNS sa do parlamentu zrejme dostane. Zázračne sa zreštaurovali," povedal Kusý.