Chris Martin, líder britskej hviezdy Coldplay (vľavo) a americký miláčik Kanye West. FOTO - REUTER, SITA
Najlepší zahraničný album roka 2005? Názory budú rôzne a často diametrálne odlišné. Svedčia o tom aj rebríčky päťdesiatich najlepších nahrávok, ktoré zostavili dva najprestížnejšie hudobné svetové magazíny - americký Rolling Stone a britský Q.
Samozrejme, oba časopisy preferujú svojich krajanov. Preto ani neprekvapí, že albumom roka je podľa britského magazínu nahrávka XandY od novej superhviezdy menom Coldplay. Jedna z najočakávanejších platní tohto roka patrí aj medzi najkontroverznejšie počiny na hudobnej scéne. Nie všetci kritici totiž vítali túto kolekciu melancholických piesní s otvorenou náručou.
Coldplay, predstavitelia takzvaného "senzitívneho" rocku, majú veľké ambície a radi by vystriedali U2, ale na írskych kolegov zatiaľ nemajú. To by sa museli oveľa viac zviditeľniť v Amerike. Americkí kritici sú zatiaľ proti. V ich hlasovaní v časopise Rolling Stone sa XandY nedostal ani do Top 50!
Slávny americký magazín si za kráľa roku 2005 zvolil hip-hopového mága Kanye Westa a jeho album Late Registration. Hudobníka označil za "nabrilantnejšieho muža v súčasnej svetovej popmusic". Naopak, v časopise Q sa West, prekračujúci hranice hip-hopu, umiestnil až na 12. mieste.
Je zaujímavé, že na druhom mieste sa umiestnil album od veteránov Rollig Stones s názvom A Bigger Bang, ktorý je veľkým comebackom k ich úspešným nahrávkam sedemdesiatych rokov. A britský Q sa pritom tvári, akoby novinka od Jaggera a Richardsa a spol. vôbec neexistovala.
Z oboch ankiet vyplýva aj to, že Američania majú väčšiu úctu k šedinám - do prvej desiatky sa dostal Bruce Springsteen a jeho tohtoročný skvelý Devils and Dust s jednoduchým akustickým sprievodom. Americkí kritici vyzdvihli aj novinku od Paula McCartneyho Chaos and Creation in the Backyard, a všimli si i dlho očakávaný návrat funkového génia Stevieho Wondera s albumom A Time To Love.
Briti zasa stavajú na mladú krv - Kaiser Chiefs, James Blunt, KT Tunstall, Bloc Party alebo Franz Ferdinand, ktorým sa podarilo úspešne nadviazať na svoj debut nahrávkou You Could Have It So Much Better. A stále obľubujú a privierajú oči nad predsmrtnými kŕčmi Oasis!
To sú najväčšie rozdiely. V čom sa však Briti a Američania, udávajúci trendy vo svetovej populárnej hudbe, zhodnú? Predovšetkým ocenia talent newyorskej skupiny Antony and The Johnsons, presnejšie androgýnny hlas frontmana Antonyho, ktorého veľkým fanúšikom je aj Lou Reed.
A obom stranám sa pozdáva virtuálna skupina speváka a skladateľa Damona Albarna Gorillaz a ich album Demon Days. Časopisy sa stretnú aj v názoroch na duo White Stripes a ich nahrávku Get Behind Me Satan, zaznamenavájucu ich posun od alternatívneho hrmotu bicích a gitary k tradičnejším žánrom ako blues alebo country.
Veľký objav tohto roka - mladý pesničkár Conor Oberst vydal pod hlavičkou Bright Eyes tento rok až dva albumy - folkrockový I'm Wide Awake, It's Morning a elektronický Digital Ash In A Digital Urn. V oboch anketách sa ocitol v prvej desiatke. Časopis Q tvrdí, že "nový Dylan" je hlasom tejto generácie - miluje dievčatá a neznáša vojnu.
Album roka podľa Rolling Stone
1. Kanye West: Late Registration
2. The Rolling Stones: A Bigger Bang
3. White Stripes: Get Behind Me Satan
4. Fiona Apple: Extraordinary Machine
5. Bruce Springsteen: Devils and Dust
6. My Morning Jacket: Z
7. Beck: Guero
8. Bright Eyes: I'm Wide Awake,...
9. Sufjan Stevens: Illinois
10. 50 Cent: The Massacre
Album roka podľa Q
1. Coldplay: XandY
2. Gorillaz: Demon Days
3. Kaiser Chiefs: Employment
4. Oasis: Don't Believe The Truth
5. Bright Eyes: I'm Wide Awake,...
6. James Blunt: Back To Bedlam
7. Franz Ferdinand: You Could Have...
8. Arcade Fire: Funeral
9. KT Tunstall: Eye To The Telescope
10. Hard-Fi: Stars Of CCTV
FOTO