Kilogram pravého kaviáru sa predáva najlacnejšie za dvetisíc eur. Kvalitnejší vyjde na desaťtisíce. FOTO - ČTK |
OSLO - Pašovanie kaviáru do európskych krajín je v poslednom období na vzostupe a ani na budúci rok asi neprinesie zlepšenie. Tvrdia to zástupcovia popredných vývozcov, podľa ktorých pašeráci so svojím tovarom chodia čoraz častejšie na internet. Tam sa im darí obchodné nariadenia obchádzať.
Od januára začnú platiť nové pravidlá, ktoré medzinárodný obchod s kaviárom výrazne sprísnia. Okrem iného sa bude smieť kaviár vyvážať iba v tom roku, keď bol vyrobený, čo vyžadujú pravidlá Organizácie Spojených národov. Už teda nebude možné tvrdiť, že nadlimitný vývoz pochádza zo starších zásob.
Hlavní distribútori kaviáru však tvrdia, že ani nová zákonná úprava nestačí a treba ju ešte sprísniť. Prezident spoločnosti Petrossian, ktorá je hlavným obchodníkom s kaviárom, Armen Petrossian povedal, že prísnejšia úprava zatiaľ spôsobuje iba zvyšovanie ceny, čím nahráva ilegálnemu obchodu.
"Je to začarovaný kruh a legálnych producentov to poškodzuje," povedal Petrossian. Jeho spoločnosť má sídlo v Paríži a ovláda až 15 percent svetového trhu s kaviárom. Podľa neho bude nutné vyrovnať sa hlavne s ilegálnym predajom cez internet.
"Stránky internetových aukcií nie sú tým pravým miestom na nákup kaviáru," povedal Petrossian. Pašeráci si pritom kybernetický priestor obľúbili a využívajú ho čoraz viac, upozorňuje. Kilogram pravého kaviáru sa predáva za 2000 až 6000 eur podľa druhu, z toho dane tvoria asi polovicu. Ekologická organizácia Svetový fond na ochranu prírody pred niekoľkými týždňami uviedla, že Európa je teraz zaplavená ilegálne dovážaným kaviárom. Od roku 2000 colníci zadržali takmer 12 ton ilegálneho kaviáru, ale skutočný objem zrejme bude omnoho vyšší.
Cieľom OSN bolo vyriešiť nedokonalosť zákona, ktorý pašeráci využívali na obchádzanie ročných kvót. Nová úprava bola podpísaná už vlani a jej zavedenie označila za víťazstvo hlavne organizácia CITES. Tá dohliada na dodržiavanie zmluvy o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín. Ilegálny predaj kaviáru ročne vynáša stovky miliónov dolárov a podľa odborníkov prispieva k ohrozeniu jeseterov, z ktorých sa získava.
Podľa Petrossiana sa stáva, že zahraniční turisti kupujú kaviár pri ceste do Ruska, a potom ho predávajú na internete. Tento postup je nezákonný. Petrossian je šéfom Medzinárodného združenia dovozcov kaviáru. Na čiernom trhu sa podľa neho ročne predá sto ton tejto pochúťky, čo je približne rovnaké množstvo ako na legálnom trhu. Na vine je podľa neho tiež prístup niektorých európskych krajín, ktoré pašovanie kaviáru berú na ľahkú váhu.
(čtk)
FOTO |