Pred dvoma rokmi pri takejto nehode zomrela mladá vodička neďaleko Slovenskej Ľupče. Jelenica narazila do čelného skla, preletela cez vnútorný priestor a vypadla zadnými dverami. Vodička utrpela zranenia, ktorým na mieste podľahla, spolujazdkyňa vyviazla s ľahšími zraneniami.
Najčastejšími príčinami týchto dopravných nehôd sú nedostatočná predvídavosť vodičov, neprimeraná rýchlosť, neprispôsobenie jazdy stavu vozovky a poveternostným podmienkam, nesústredenosť a ľahkovážny prístup k výstražnej značke, ktorá upozorňuje na miesto, kde zver vo vyššom počte prebieha cez cestu.
V septembri tohto roku vbehol vodičovi, ktorý išiel v smere z Valaskej do Brezna, do cesty jeleň. Zviera parohmi prerazilo sklo na dverách a zranilo 16-ročnú spolujazdkyňu. Dievča sa musí podrobiť plastickej operácii.
"Je problém povedať, v ktorom období dochádza najčastejšie ku kolízii s lesnou zverou. Zvýšená migrácia zveri závisí od toho, kedy zver opúšťa svoje teritórium. Pre mladé diviaky a líšky sú to letné mesiace. Zver migruje vo zvýšenej miere aj v období ruje, v období spoločných poľovačiek a najmä v zime pri nedostatku potravy," hovorí Podlesný.
Polícia upozorňuje, že ak už sa stala dopravná nehoda, je dôležité posúdiť, či ide o domáce zviera, napríklad psa, alebo o zver. Ak poškodí auto pobehujúci pes, môže vodič škodu vymáhať od majiteľa.
Za pohyb lesnej zveri nikto nezodpovedá. Na Slovensku je zver majetkom štátu, teda poľovníckej organizácie. Škodu, ktorá môže dosiahnuť aj vysoké sumy, môžu uhradiť vodičovi, len ak má havarijnú poistku. Zrazenú zver si nemôže zobrať, pretože sa dopustí pytliactva, za čo hrozia až dva roky väzenia. (wm)