prišiel len deň nato, ako ruskí štátni žalobcovia odmietli akékoľvek pochybenie úradov.
Podľa šéfa vyšetrovacej komisie Alexandra Toršina pochybili najmä severoosetskí policajti. Ruský minister vnútra Rašid Nurgalijev a jeho námestník odoslali dva týždne pred teroristickým útokom severoosetskému policajnému zboru telegram, kde jeho zástupcom nariadili sprísnenie bezpečnostných opatrení počas prvého školského dňa, teda presne v deň beslanského masakru. "Keby boli inštrukcie dodržané, nemuselo by k teroristickému útoku vôbec dôjsť, ale nestalo sa tak," dodal Toršin.
Policajné a ozbrojené zložky obvinil z nedbalosti a nepozornosti, ktorá páchateľom výrazne uľahčila cestu. Miestnych predstaviteľov kritizoval za klamstvá o skutočnom počte rukojemníkov, ktorý nakoniec dosiahol 1128 ľudí. "Približný počet rukojemníkov bol známy už 1. septembra odpoludnia. Napriek tomu miestni úradníci niekoľko dní uvádzali, že teroristi zajali celkom 354 rukojemníkov," povedal.
Ozbrojenci, ktorí žiadali stiahnutie ruských vojsk z neďalekého Čečenska, zaútočili na školu 1. septembra 2004. Väčšina z 331 obetí, z ktorých 186 boli ešte deti, zahynula pri chaotickej oslobodzovacej akcii ruských špeciálnych jednotiek. Ich možným pochybením sa komisia údajne ešte bude zaoberať aj naďalej a výsledky zverejní neskôr. Niektorí svedkovia dokonca uviedli, že veľa obetí majú na svedomí práve ruskí vojaci. Otázky otvára najmä použitie ťažkých zbraní pri oslobodzovaní rukojemníkov. Podľa Interfaxu špeciálne jednotky používajú pri zásahu aj granátomety a planomety a nechýbali ani strely z tanku. (čtk)