Ekonomickí analytici predpokladajú, že NBS čoskoro úroky zvýši, čím zvýši cenu peňazí v ekonomike a utlmí úverový boom a domácu spotrebu. Tieto dva faktory totiž môžu pri rýchlom hospodárskom raste viesť k prehrievaniu ekonomiky. Menej úverov a nižšia domáca spotreba by mali riziko znížiť.
K sledovaniu toho, či ekonomike nehrozí prehrievanie, treba skúmať a sledovať celý rad ďalších faktorov. "Napríklad rast platov, trendy vo vývoji domáceho dopytu, najmä však spotrebu domácností a, samozrejme, tiež objem úverov poskytnutých domácnostiam. Často je práve úverový boom predchodcom prehrievania ekonomiky," vysvetľuje ekonóm Ľudovej banky Mário Blaščák.
Slovensko spĺňa už dnes väčšinu ukazovateľov signalizujúcich riziko prehrievania. Objem úverov pre domácnosti rastie už druhý rok 40-percentným tempom, spotreba domácností vykazuje medziročný nárast nad päť percent a index reálnej mzdy sa pohybuje okolo šiestich percent. "Javí sa mi ako takmer isté, že centrálna banka zvýši sadzby už na najbližšom zasadaní 31. januára," predpovedá sprísnenie menovej politiky hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides.
Prehriatie ekonomiky podľa Blaščáka zatiaľ Slovensku bezprostredne nehrozí. Centrálna banka by zvýšením úrokových sadzieb teda len eliminovala riziko jeho hrozby v budúcnosti. "Prehrievanie ekonomiky je stav, keď rastúci dopyt nie je efektívne pokrývaný rastúcou ponukou, teda produkciou alebo dovozom. Namiesto toho je krytý neúmerným postupným rastom neregulovaných cien," vysvetľuje Blaščák. "Nám to ešte nehrozí, keďže produkčná kapacita našej ekonomiky je pod úrovňou jej potenciálnych možností."
Do ďalšieho zasadania bude mať Banková rada k dispozícii aktualizovanú strednodobú predpoveď inflácie. "Tá asi ukáže, že na konci roka 2006 bude inflácia pravdepodobne vyššia, ako je cieľ centrálnej banky (menej ako 2,5 percenta)," myslí si Štefanides. V zatiaľ poslednej predpovedi - zverejnenej koncom októbra - NBS hovorila o budúcoročnej inflácii na úrovni 2,4 percenta.
Rozhodnutie o zvýšení úrokových sadzieb môže byť oddialené vývojom kurzu koruny. "Ak by sa koruna začiatkom budúceho roka posilnila podobným tempom, ako začiatkom tohto roku, je možné, že na potrebné sprísnenie menových podmienok bude stačiť aj samotný výmenný kurz," dodal Štefanides. (tv)