"Vláda požiadala prezidenta, aby predĺžil našu misiu v Iraku," povedal Marcinkiewicz reportérom po zasadaní kabinetu vo Varšave. Označil to zároveň za "veľmi ťažké rozhodnutie". Rozmiestnenie poľských jednotiek v Iraku je medzi Poliakmi veľmi nepopulárne.
Podľa námestníka poľského ministra obrany Stanislawa Kozieja zníži Varšava v marci počet svojich vojakov v Iraku z takmer 1500 na 900. Pozornosť poľských jednotiek sa podľa neho zameria predovšetkým na výcvik irackých síl.
Vôľu vlády ohľadne zahraničnej misie ešte musí formálne posvätiť prezident Kaczynski, ako vrchný veliteľ ozbrojených síl, ale o jeho súhlase komentátori nepochybujú.
Pôvodne mali Poliaci Irak opustiť do konca tohto roka. V krajine teraz zostanú ďalších 12 mesiacov na žiadosť tamojšej vlády a Spojených štátov.
Poľsko čaká, že na oplátku získa významné zákazky pre svoje firmy.
Poliaci sú jedným z najvýznamnejších spojencov Američanov v irackej vojne. Velia medzinárodným silám južne od Bagdadu. Od leta 2003 tam mali asi 2500 vojakov, tento rok vo februári po prvých tohtoročných irackých voľbách a upokojení situácie ich počet Varšava znížila.
V Iraku od začatia vojny zahynulo 21 Poliakov, medzi nimi 17 vojakov. Aj preto je väčšina poľskej verejnosti proti vojenskej účasti svojej armády v irackom konflikte.
"Vláda robí chybu. Pred rokmi sa Poľsko vyslaním jednotiek do Iraku angažovalo na správnej strane, ale teraz nie je žiadny dôvod v pokračovaní našej misie, pretože ostatní odchádzajú," vyhlásil šéf strany pravého stredu Občianska platforma a bývalý minister obrany Bronislaw Komorowski v rozhlase.
Ukončenie odsunu z Iraku včera oznámili dve krajiny, ktorých vojaci pôsobili v poľskom sektore - Ukrajina a Bulharsko. (čtk)