Na mieste masového hrobu v irackejKarbale bola verejná záhrada. FOTO - REUTERS |
Hrob objavili robotníci, ktorí pracovali v centre Karbaly na výstavbe vodovodného potrubia. "V jame sa našli lebky detí a žien s dlhými vlasmi," povedal miestny policajný hovorca. O tom, že medzi obeťami neboli iba muži, svedčia aj vykopané zvyšky šiat.
O počte tiel v hrobe prichádzali rozporuplné správy. Prvé informácie hovorili dokonca o 150 obetiach, neskôr ich však policajti zredukovali na "desiatky".
Včera previezli prvé telá na analýzu do nemocničných leboratórií. Testy by mali potvrdiť domnienku expertov, že telá do hrobu uložili pred 14 rokmi. Pomôcť s ich identifikáciou prišli aj ľudia, ktorí stratili počas povstania v roku 1991 svojich blízkych.
Obyvateľ Karbaly, 50-ročný Salman Sádum, tvrdí, že v roku 1991 videl, ako po príchode republikánskej gardy, elitného útvaru niekdajšej Saddámovej armády, prišli na miesto nálezu buldozéry. "Zasypané telá a miesto zmenili na malú verejnú záhradu."
K šiitskej vzbure voči Saddámovi, ktorého režim uprednostňoval menšinových sunnitov, prišlo krátko po jeho porážke v prvej vojne v zálive. Povstanie na juhu Iraku, ktoré ostalo bez podpory vtedajších koaličných síl, však zakrátko zlikvidovali. O život pri ňom prišlo pravdepodobne až 30-tisíc šiitov, mnoho z nich skončilo v masových hroboch.
Karbala patrí medzi posvätné šiitské mestá. Hrob objavili iba 500 metrov od svätyne s mauzóleom imáma Hussajna, Mohamedovho vnuka. Jeho smrť si v meste pripomínajú každoročne tisícky šiitských pútnikov.
Od porážky a zvrhnutia Saddámovho režimu Američanmi a ich spojencami na jar 2003 našli v krajine už viac ako 300 masových hrobov, väčšinu z nich na šiitskom juhu alebo kurdskom severe.
Bývalý diktátor už čelí obvineniam zo zločinov pred irackým súdom. Trest smrti mu hrozí už za masaker 148 ľudí v šiitskej dedine Dudžail z roku 1982. Podľa ľudskoprávnych organizácií zmizli počas jeho vlády tisícky ľudí.
(čtk, reuters, ma)