"Plyn - náš poplatok za tvoje NATO," ukrajinskí demonštranti na plagátoch obviňujú prezidenta Juščenka, že za jeho prozápadnú politiku zaplatia sami zvýšenými cenami za plyn. FOTO-REUTERS
Vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom sú na bode mrazu. Odkedy ruský energetický koncern Gazprom navrhol päťnásobne vyššiu cenu za plyn oproti minulému roku, ukrajinskí najvyšší predstavitelia stratili tradičnú zdržanlivosť voči bývalej mocnosti a začali na Kremeľ útočiť.
Ukrajina je nervózna. Rok sa končí už o tri dni a dohoda o cenách ruského plynu na ten budúci je ešte stále vo hviezdach. Gigant Gazprom pohrozil, že bez dohody od 1. januára dodávky zastaví.
Ruská flotila
Po šokujúcom návrhu, podľa ktorého by mala Ukrajina namiesto 50 dolárov za tisíc metrov kubických plynu platiť až 230 dolárov podľa "európskych cien", ukrajinský prezident Viktor Juščenko zavelil do protiútoku. Najskôr pohrozil, že zvýšia tranzitné poplatky za ruský plyn smerujúci do západnej Európy (až 80 percent prechádza cez Ukrajinu), potom povedal, že podajú žalobu na Medzinárodný arbitrážny súd v Štokholme. Až teraz však Rusov naozaj vydesil: Navrhol, aby sa vysoké ceny za plyn premietli na nájomnom za základňu ruskej námornej flotily v Sevastopole na juhu krajiny.
Rusi majú základňu na Kryme, ktorý Ukrajine daroval Nikita Chruščov v 50. rokoch, od 18. storočia a zmluvu o prenájme do roku 2017. Ročne Ukrajincom platia 98 miliónov dolárov.
Kremeľ odpovedal pohotovo. Na Krym vyslal špeciálneho splnomocnenca. Ruský minister obrany a nádejný prezidentský kandidát Sergej Ivanov včera pohrozil, že snaha o revíziu statusu ruskej námornej základne môže otvoriť nebezpečné spory o vzájomné hranice. Súčasťou zmluvy je podľa neho aj bilaterálna dohoda o uznaní vzájomných hraníc.
Napätú situáciu upokojoval jeho ukrajinský kolega Anatolij Hrycenko. Sľúbil, že Kyjev sa akémukoľvek jednostrannému kroku, ktorý by ohrozil pozície ruskej Čiernomorskej flotily, vyhne.
(Ne)dohoda
Dopoludnia to dokonca vyzeralo, že spor o plyn je zažehnaný. Ukrajinský minister pre palivá a energetiku Ivan Plačkov informoval, že ruská strana pristúpila na dohodu a cena za plyn sa bude zvyšovať postupne. Moskva to však okamžite poprela a dohodu nepotvrdil ani Gazprom. Ten dokonca obvinil ukrajinského premiéra Jurija Jechanurova, že chce ruský plyn kradnúť. Reagoval tak na jeho včerajšie vyhlásenie, že Ukrajina môže podľa zmluvy s Ruskom stiahnuť až 15 percent z plynu smerujúceho do západnej Európy.
Kým prezidentovi Juščenkovi horí pod nohami, porazený proruský kandidát Viktor Janukovyč z nepríjemnej situácie ťaží. Juščenka aj bývalú premiérku Juliu Tymošenkovú obvinil, že cieľavedomo zhoršili vzťahy s Ruskom, a navrhuje zvolanie mimoriadneho zasadania v parlamente.
O necelé tri mesiace čakajú Ukrajinu parlamentné voľby a Janukovyčova Strana regiónov v nich má po rozpade tandemu Juščenka s Tymošenkovou dobré vyhliadky.
Načasovanie sporu o plyn pred mimoriadne dôležitými voľbami na Ukrajine hrá do karát najmä ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Ten podľa pozorovateľov rozsiahle zdroje prírodných surovín začína dokonale využívať v politickom boji. Dobrým argumentom, že s "trhovými cenami" to Moskva naozaj nemyslí úprimne, je Bielorusko. Tam stále platia dumpingové ceny určené pre spoľahlivých partnerov.