Gazprom dodáva do Európy 25 percent dodávok plynu. Odteraz jeho akcie budú môcť kupovať aj zahraniční investori. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AP
MOSKVA - Ruský prezident Vladimír Putin podpísal zákon, ktorý umožní zahraničným investorom vlastniť akcie plynárenského gigantu Gazprom. Najväčší obchodovaný podnik Ruska sa tým stane aj najvýznamnejšou akciovou emisiou v kategórii svetových rozvojových trhov.
Gazprom, dodávajúci Európe asi štvrtinu jej spotreby zemného plynu, je pre investorov najatraktívnejšou ruskou firmou. Zahraniční investori však doteraz mohli vlastniť len malú časť jeho amerických depozitných akcií (ADS) pre obavu Moskvy, aby nezískali nad podnikom kontrolu.
Možnosti ovládnúť Gazprom cudzincami však Kremeľ zabránil tým, že zároveň s liberalizáciou obchodovania s akciamí získal vo firme väčšinový podiel. Práve tento týždeň štátna ropná spoločnosť Rosnefť splatila Gazpromu poslednú sumu za takmer 11 percent jeho akcií. Tým štát získal v Gazprome viac ako 50 percent.
"Je to prelomová udalosť pre celý náš akciový trh. Pre Gazprom to rozhodne znamená príležitosť pritiahnuť nové investície, vrátane prvotriednych zahraničných investorov," povedal prvý podpredseda vlády Dmitrij Medvedev po zasadnutí bezpečnostnej rady, na ktorom Putin zákon podpísal.
Po zverejnení schválených dokumentov a ich vstupu do platnosti Gazprom oficiálne požiada burzy o povolenie uviesť na trh ďalšie akcie. Teoreticky by sa potom mohlo na trhoch obchodovať až so 49 percentami akcií plynárenského gigantu.
Trhová hodnota Gazpromu je teraz viac ako 150 miliard dolárov. Blíži sa tým k polovici trhovej kapitalizácie najhodnotnejšej firmy sveta - americkej General Electric s hodnotou 373 miliárd dolárov. Gazprom sa stane emisiou s najväčšou váhou v indexe Morgan Stanley Capital International (MSCI), ktorý zahŕňa najvýznamnejšie emisie z rozvíjajúcich sa trhov celého sveta. Teraz je jeho váha v tomto indexe nulová.
Zvláštny zákon obmedzuje práva zahraničných investorov pri nákupe akcií Gazpromu 20 percentami. Moskva tento strop zaviedla koncom 90. rokov. Urobila tak pre obavy, že by silné finančné skupiny zo zahraničia mohli prevziať podnik, ktorý je pre ruskú ekonomiku strategicky dôležitý. Akcie najväčšieho producenta zemného plynu na svete stoja na domácom trhu oveľa menej než v cudzine. Investori predpokladajú, že po uvoľnení obchodov s nimi sa tento rozdiel zotrie.
Vďaka očakávaniu liberalizácie vzrástol tento rok kurz akcií Gazpromu o 150 percent. Svetové fondy, ktoré musia skladať svoje portfólia podľa renomovaných indexov ako MSCI, budú teraz musieť akcie Gazpromu povinne nakupovať, čo podporí ich kurz. Títo globálni investori spravujú aktíva v objeme okolo troch biliónov dolárov. (čtk)
Gazprom definitívne prevzal spoločnosť Sibnefť
MOSKVA - Štátom kontrolovaná ruská plynárenská spoločnosť Gazprom definitívne začlenila do svojej štruktúry ropnú spoločnosť Sibnefť, ktorú prevzala za 11 miliárd eur, čo je asi 416 miliárd korún.
Na záver najväčšieho firemného prevzatia v ruských dejinách zvolili v piatok podpredsedu Predstavenstva Gazpromu Alexandra Rjasanova za nového prezidenta Sibnefti, oznámila agentúra Interfax. Najväčšími vlastníkmi Sibnefti sú od konca októbra Gazprom s takmer 76 percentami a ropný koncern Jukos, ktorý vlastní 20 percent akcií.
Mimoriadne valné zhromaždenie Sibnefti zvolilo okrem toho sedem zástupcov Gazpromu a dvoch z Jukosu do dozornej rady. Rjasanov avizoval, že bude odporúčať šéfa Gazpromu Alexeja Millera za predsedu Dozornej rady Sibnefti. Gazprom sa nebude snažiť získať 20-% podiel Jukosu v Sibnefti. Tento balík akcií zostáva naďalej zablokovaný ruskou justíciou na zabezpečenie splatenia daňových dlhov Jukosu. Po liberalizácii obchodu s akciami Gazpromu by mali byť jeho cenné papiere od 1. januára 2006 zahrnuté do ruského hlavného akciového indexu RTS-Interfax. (tasr)