The Fugees v Bratislave. FOTO PRE SME - MIROSLAV HUDÁK |
Tá sa mala pôvodne predstaviť už v novembri, no koncert bol pre problémy s vízami Wyclefa Jeana presunutý až na tento neskorší termín.
Avizovanú hip-hopovú noc odštartovali okolo ôsmej večer rapperi Rytmus a Ego z Kontrafaktu, spoza gramofónov im sekundoval dídžej Aneš. Po pár skladbách na pódium prichádza aj kapela zoskupená okolo Mariána Čekovského a Martina Valihoru a ozýva sa známa skladba Neľutujem. Publikum, v ktorom sa dalo okrem povinných hip-hopových tínedžerov natrafiť aj na kompletné rodiny s deťmi či pánov v kravatách, sa dobre baví, mladšie ročníky kričia s rappermi refrény a tie staršie skôr neveriaco krútia hlavou nad expresivitou slov chalanov z Kontrafaktu.
Práca s publikom je však na výbornú, a tak sú všetci návštevníci správne rozohriati na hviezdu večera, trojicu Wyclef Jean, Lauryn Hill a Pras. Tí si na ľudí v Bratislave prichystali približne dvaapolhodinovú šou, v ktorej predstavili väčšinu skladieb zo svojho legendárneho albumu The Score. Čo skladba, to hit, a publikum si spolu s kapelou spieva kúsky ako Ready Or Not, How Many Mics, The Beast alebo marleyovku No Woman, No Cry.
Wyclef Jean skáče v extatickom vytržení po celom pódiu a miestami odbieha medzi divákov. Najskôr medzi tých vo VIP lóžach, aby ich prinútil vstať zo stoličiek, neskôr dokonca medzi novinárov a publikum v posledných radoch.
Lauryn mu kontruje svojím zamatovým spevom a nasadením vo frázovaní. Skladby Fugees totiž obliekli do nových aranžmánov, ktoré boli oproti pôvodnému albumu o čosi rýchlejšie. Pras, naopak, väčšinu času pôsobí stratene, napráva to však pri svojej sólo skladbe Ghetto Superstar. Zo sólových projektov ešte zaznejú Wyclefove hity ako 911 či Wish You Were Here, ako aj niekoľko skladieb Lauryn Hill z albumu The Miseducation Of Lauryn Hill.
Do posledného miesta zaplnená hala Incheba Arény sa baví a koncert sa mení na nefalšovanú párty. The Fugees sa podarilo vytvoriť klubovú atmosféru pred vyše sedemtisícovým publikom. Jediným negatívom je iba zvuk, ktorý sa síce od vystúpenia Kontrafaktu mierne zlepšuje, no stále je počuť, že Incheba asi nie je práve najvyhovujúcejším priestorom na podobné akcie. Najmä basa totiž rezonuje a v priestore sa nepríjemne odráža.
Po vystúpení The Fugees vybiehajú na pódium ako prekvapenie tanečníci zo Street Dance Academy a predvádzajú výborné kreácie poskladané z rôznych prvkov hip-hopového tanca - breakdancu. Wyclefovi to nedá a pred koncom sa tiež zapája. Návštevníkov šokuje niektorými akrobatickými kúskami. Je vidieť, ako si vystúpenie, ktoré bolo posledným na ich európskom turné, užíva.
Po tanečnej vložke sa väčšina návštevníkov poberá domov, a tak bratislavská zostava H16 vystupuje pred značne preriedeným publikom. Je však počuť výrazný kvalitatívny prepad. Navyše, hudobné podklady hrajú kapely podľa všetkého iba z odposluchov.
Avizované vystúpenie kapely AMO a rappera Veca sa nakoniec z organizačných dôvodov nekonajú.
Napriek niektorým výhradám Bratislava zažila vynikajúci koncert s legendami žánru hip-hop. Ostáva len dúfať, že niektoré problémy sa nebudú, ako je bohužiaľ na Slovensku zvykom, opakovať a že podobné kapely si promóteri zvyknú voziť na Slovensko častejšie.