Hwang Wu-suk pred Soulskou národnou univerzitou nemal dôvod na radosť. Členovia vyšetrovacej komisie oznámili, že prevažná časť jeho výskumu je podvrh a ďalšie výsledky budú ešte skúmať. On tvrdí, že je nevinný. FOTO - ČTK/AP |
Prevažná časť prelomového výskumu pri klonovaní ľudských buniek, ktorý mal pomôcť ťažko chorým pacientom, bola úmyselne sfalšovaná. Oznámila to vyšetrovacia komisia zo Soulskej národnej univerzity, ktorá skúmala prácu svojho bývalého profesora Hwang Wu-suka a jeho tímu, zloženého z niekoľkých desiatok spolupracovníkov. Mnohí z nich sa od svojho šéfa už dištancovali.
Hwang Wu-suk odstúpil z profesorského postu na univerzite a ospravedlnil sa ľuďom, že im spôsobil šok a rozčarovanie. Uznal, že bol symbolom celonárodného sklamania, naďalej však trvá na tom, že výskum bol v poriadku. Dúfa, že jeho práca raz pomôže chorým s cukrovkou alebo Parkinsonovou chorobou.
Hwangov tím senzačne oznámil v rýchlom slede za sebou klonovanie prvého ľudského embrya na liečebné účely (február 2004), jedenástich terapeutických línií, vzniknutých klonovaním ľudských buniek (máj 2005) a klonovanie prvého psa Snupyho (júl 2005).
Americký časopis Time vyhlásil jeho "psí úspech" za vedecký počin roka. Juhokórejská vláda mu dala na výskumy od roku 2002 viac ako 40 miliónov dolárov. Mnohí vedci boli nadšení rýchlosťou jeho prelomových prác.
"Práve podozrivá rýchlosť, s ktorou prekonával problémy, pre iných neriešiteľné, nás mala zaraziť," povedal Jack Price, londýnsky neurobiológ, pre internetovú verziu časopisu Nature. "Predpokladám, že ku koncu Hwang nevydržal tlak vyžadujúci úspech. Veď štát doňho toľko investoval. Je to naozaj ohromujúci pád."
Už teraz je isté, že deväť z jedenástich bunkových línií je falošných a že ich snímky, zverejnené v Science, pochádzajú iba z dvoch línií. Komisia bude ešte skúmať, či tieto dve línie naozaj vznikli klonovaním z ľudskej telovej bunky. Bude sa zaoberať aj tým, či Hwang naozaj vytvoril prvý ľudský a prvý psí klon.
Zdá sa, že Hwangovi už dnes neverí nik. Z Pána klonov sa stal Majster výhovorka, ktorý vydáva svoje želania za overený fakt. Čosi také sa vo vede neodpúšťa. Bádatelia mu zazlievajú najmä to, že v očiach verejnosti spochybnil celú vedu, najmä tú jej časť, do ktorej mnohí vkladali obrovské nádeje. Naštrbená je aj povesť vedeckých časopisov Science (USA) a Nature (Veľká Británia), ktoré zverejňovali objavy Hwangovho tímu.