Ruský prezident a fanúšik džuda Putin nemá pozitívny vzťah k mimovládkam. Tie po novom zákone hovoria o údere pod pás. FOTO - SITA |
Nový zákon o nevládnych organizáciách dáva ruským úradníkom do rúk ďalšiu zbraň, ktorou môžu legálne likvidovať nepohodlných kritikov režimu. Napriek protestom zo zahraničia i tvrdej kritike zo strany ruských neziskových organizácií štátna duma minulý týždeň zákon odhlasovala.
Oproti pôvodnej verzii, ktorá de facto znemožňovala zahraničným nevládnym organizáciám existenciu v Rusku, je konečná podoba zhovievavejšia. Úradníci však môžu zákon ľahko zneužívať v boji proti tým, ktorí sa im znepáčia.
Kedže v Dume má väčšinu proprezidentská strana Jednotné Rusko, hŕstka demokratov a komunisti nemali šancu prerokovávania zákona odložiť, ako to požadovali obrancovia ľudských práv. "Rusko prechádza od autoratívneho režimu k úplnej totalite," povedal po hlasovaní generálny tajomník Zväzu novinárov Ruska Igor Jakovenko. Veľa ruských organizácií je pripravených podať žalobu Európskemu súdu pre ľudské práva.
Autori zákona ho bránia tým, že je potrebné mať nevyhnutné páky na účinnejší boj proti terorizmu. Údajne pod prikrytím neziskových organizácií môžu byť pripravované teroristické útoky, poprípade tieto organizácie slúžia ako práčky špinavých peňazí. No predstavitelia ľudskoprávnych hnutí tento dôvod pokladajú za zásterku.
Povinnosť registrácie zahraničných neziskových organizácií v Ústrednom registračnom, ako ruskom právnom subjekte, ako to bolo požadované v prvej verzii, bola síce zmenená na oznamovaciu povinnosť, ale to represívnu podstatu nemení. Najväčším bremenom v texte zostala nutnosť predkladať vyúčtovanie štátu a deklarovať príjmy zo zahraničia.
Zo 450-tisíc neziskových organizácií, ktoré pôsobia v Rusku, väčšina žije zo zahraničných sponzorov. Tento bod je najväčšou zbraňou byrokracie pri likvidácii organizácií. Majú však i ďalšie možnosti. Stačí povedať, že činnosť podrýva "štátnosť, suverenitu, teritoriálnu celistvosť, národnú jednotu a svojbytnosť, kultúrne dedičstvo a národné záujmy".
Táto pasáž dáva možnosť zakázať cudzincom zaujímať sa o Čečensko, mazáctvo v armáde či mučenie v polícii," komentoval zákon Oleg Orlov z ruského hnutia Memorial.
Podľa nezávislých novinárov je skutočným cieľom zákona zabrániť finančnej podpore nepohodlných odporcov režimu zo zahraničia. Demokratický poslanec dumy Vladimir Ryžkov nazval zákon výsledkom "oranžovej paranoje," teda hrôzy Kremľa z toho, že Putin bude zvrhnutý za cudzie peniaze. Ruskí politológovia totiž tvrdia, že "farebné" revolúcie v Gruzínsku, na Ukrajine i v Kirgizsku prebehli vďaka zahraničným i domácim neziskovým organizáciám, cez ktoré šlo financovanie opozície.
Niet pochýb o tom, že zákon potvrdí horná snemovňa a podpíše ho prezident, ktorý bol navyše jeho iniciátorom.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME