, keď by sa vedecky podarilo dokázať justičný omyl pri treste smrti.
"Najsilnejší argument zástancov trestu smrti je, že doteraz nikdy nepopravili nevinného," pripomenul v denníku USA Today Richard Dieter, riaditeľ Informačného strediska pre trest smrti, ktoré sa usiluje o zákaz exekúcií. "Ak sa zistí, že popravili nevinného človeka, bude to posledný klinec do rakvy obhajcov trestu smrti."
Úrad demokratického guvernéra Marka Warnera pracuje na detailoch testov DNA spolu s právnikmi popraveného baníka Rogera Colemana a s kalifornskými laboratóriami, kde sú dôkazy k jeho prípadu. Rozhodnutie o skúške má guvernér urobiť čoskoro, v polovici januára sa mu totiž končí funkčné obdobie.
V Colemanovej kauze urobili testy DNA už pred popravou, ale z dnešného pohľadu sú vtedajšie postupy nedostatočné. Laboratórium vtedy vyhlásilo, že obvineného nemožno vylúčiť z okruhu podozrivých, ale zároveň ani bez výhrad potvrdiť, že zločiny spáchal. Dnešné metódy už vraj dokážu dať jednoznačnú odpoveď.
Coleman podľa súdu znásilnil a zabil svoju švagrinú. Až do konca trval na tom, že je nevinný a mal aj niekoľko svedkov, ktorí svedčili, že v čase vraždy bol na úplne inom mieste.
Za 28 rokov od znovuzavedenia trestu smrti v Spojených štátoch popravili viac ako tisíc ľudí. Z ciel smrti oslobodili 122 odsúdencov, pri ktorých testy DNA preukázali ich nevinu. Na popravu teraz čaká v Amerike 3400 väzňov. (čtk)