TRNAVA - Automobilový priemysel prispieva k oživeniu slovenskej ekonomiky. Zatvorenie továrne na výrobu áut TAZ po revolúcii v roku 1989 pribrzdilo rozvoj lokálnej ekonomiky v Trnave. Ale dnes, 16 rokov po páde komunizmu, je automobilový priemysel opäť motorom rozvoja mesta so 70 000 obyvateľmi.
Francúzska automobilka PSA Peugeot Citroen tu v budúcom roku spustí moderný montážny podnik, ktorý vytvorí viac ako 5000 pracovných miest. Okrem toho by subdodávatelia mali vytvoriť ďalších 1 500 miest v priebehu dvoch rokov. Ročná výrobná kapacita továrne bude 450 000 áut. K tomu treba pripočítať ešte pracovníkov v nových obchodoch a niekoľkých menších fabrikách.
Podľa Združenia automobilového priemyslu Slovenska sa v roku 2008 bude v regióne vyrábať viac ako 3 milióny vozidiel ročne. Okolo milióna by ich malo zísť zo slovenských výrobných liniek. Slovensko sa tak stane najväčším svetovým výrobcom áut v prepočte na obyvateľa. (reuters, tasr)