"Chceli sme si postaviť nový dom, tradičný, z dreva a z bambusu na stĺpikoch, v akom sme žili po stáročia," hovorí Rašíd Júsuf z Nikobarského kmeňového zväzu. "Žiadali sme len, aby nám dali náradie a prístup k drevu z popadaných stromov. Ale vláda nás tlačí do svojho riešenia."
Indická vláda rozvrhla obnovu do dvoch fáz. V prvej postavila na ostrovoch 10-tisíc plechových prechodných príbytkov a teraz chce vystavať trvalé domy. "Nevieme sa dohodnúť, ako by domy mali vyzerať," vysvetľuje D.S. Negi, tajomník vlády Andamanov a Nikobarov. "Kmeňovým predstaviteľom a ostatným obyvateľom sme predložili niekoľko návrhov a teraz sa snažíme nájsť dizajn, ktorý by vyhovoval všetkým."
Mimovládne organizácie nesúhlasili s plánmi použiť na výstavbu prefabrikátové kovové diely. Preto sa pracuje na nových návrhoch, ktoré by využili drevo a bambus. "Z plechových prefabrikátov, v ktorých obete cunami žijú teraz, sála v páľave teplo. Ak vláda postaví z rovnakého materiálu aj trvalé príbytky, nebude sa v tom dať žiť," vyhlasuje Sámir Áčárja, ktorý vedie Spoločnosť pre Andamany a Nikobary, najväčšiu mimovládnu organizáciu.
Mimovládne organizácie na ostrovy priviezli tisícky balíčkov hygienických vložiek a rozdali ich nikobarským ženám. "Naše ženy vložky nepoužívajú, a tak nimi najskôr nahrádzali toaletný papier. A potom z nich robili vankúše," pripomína kmeňová náčelníčka Aješa Madžídová. Značný počet motoriek a džípov je miestnym tiež nanič, pretože na ostrovoch nie sú čerpacie stanice. "Potrebujeme lode, potrebujeme kanoe, nemáme ich dosť, a tie, čo sme dostali, nie sme zvyknutí používať," sťažujú sa. (čtk/bbc)