BRATISLAVA - Chronicky chorým pacientom, ktorí boli v dispenzári, zákon zabezpečoval, že ak sa raz spoplatní časť chorôb, oni za liečbu, vyšetrenia a sledovanie zdravotného stavu doplácať nebudú. Pri decembrovej novelizácii zákona o rozsahu táto výhoda zo zákona vypadla.
Podľa ministerstva zdravotníctva to neznamená, že dispenzarizovaní pacienti budú za liečbu doplácať. "Choroby, na ktoré sa dispenzarizácia vzťahuje, patria medzi prioritné a pri nich pacient nemá žiadnu spoluúčasť," povedala Eva Slováková z tlačového oddelenia ministerstva.
Dodala, že ministerstvo novelou rozšírilo zoznam prioritných ochorení. "Medzi pôvodnými prioritnými chorobami a pridanou jednou tretinou sú všetky najzávažnejšie ochorenia, pri ktorých pacient nedopláca. Tieto bývajú najčastejšie dispenzarizované," vysvetlila Slováková.
Najväčšia Všeobecná zdravotná poisťovňa eviduje 167-tisíc návrhov na zaradenie takýchto pacientov do dispenzára, napríklad, menšia poisťovňa Dôvera okolo 35-tisíc.
Zdravotné poisťovne sú v tvrdeniach opatrnejšie. Povedali, že to, či bude pacient doplácať, alebo nie, závisí od zoznamov chorôb, ktoré ešte nie sú a ktoré schváli vláda.
Zákon však hovorí, že poisťovňa bude plne hradiť výkony, ktoré vedú k zisteniu choroby a liečby. V dispenzári sa navyše pacient sleduje aj potom, ako mu lekár stanovil liečbu a chodí na pravidelné vyšetrenia. Tieto spoplatnené byť môžu.
Podľa hovorkyne zdravotnej poisťovne Dôvera Zuzany Zúbekovej zákon dispenzarizovaným ponúka jedinú výhodu, a to oslobodenie od 20-korunového poplatku za vyšetrenie pri dispenzárnej prehliadke.
(dro)