Zmeny sa týkajú predovšetkým žiakov špeciálnych škôl. "Výpočet príspevku pre žiakov so špeciálno-výchovnými potrebami by tak mal vychádzať zo stupňa ich zdravotného postihnutia. Napríklad príspevok na autistické dieťa bude vyšší ako na sluchovo postihnutého žiaka," uviedla Lucia Dobrodenková z odboru masmediálnej politiky rezortu školstva.
"Nedá sa povedať, či si špeciálne školy polepšia, ale lepšie sa vystihnú ich potreby," povedal minister školstva Martin Fronc.
Nižšie financie získajú špeciálne školy pri zdravotných zariadeniach. Tie budú dostávať len 60 percent z tohtoročných prostriedkov.
Podľa novely vyšší finančný príspevok prináleží aj intelektovo nadaným deťom.
Novinkou oproti minulému roku sú žiaci nultých ročníkov, na ktoré sa pri vytváraní minuloročných tabuliek zabudlo. Tento rok na žiaka nultého ročníka dostane škola o 35 percent viac než na študenta vyšších ročníkov príslušnej základnej školy. Cieľom nultého ročníka je pomôcť deťom, ktoré pochádzajú zo sociálne a výchovne nedostatočne podnetného prostredia, aby po jeho absolvovaní boli schopné zvládnuť požiadavky prvého ročníka.
Novela prinesie zmenu aj pre obchodné akadémie, ktoré by sa mali stať samostatnou kategóriou. V tomto roku boli obchodné akadémie zaradené medzi gymnáziá, čím im ministerstvo ubralo šesťtisíc korún na žiaka. V dôsledku toho podľa Oľgy Ferenčíkovej, štatutárnej zástupkyne obchodnej akadémie z Bratislavy, "všetky obchodné akadémie na Slovensku bojujú o prežitie".
Zmeny vo financovaní sa týkajú aj odborných učilíšť. Pôvodne rezort rozlišoval, či poskytujú iba teoretické, alebo aj praktické vyučovanie. Po novom budú spadať do jednej kategórie.
Presné číselné údaje normatív budú známe začiatkom budúceho roku. MILICA PÁLFYOVÁ