FOTO
Z čoho vyvodzujete vy a české médiá, že sa o zrušenie Bez obalu zaslúžil premiér Paroubek?
"Sám som nikdy netvrdil, že sa o to zaslúžil, aj keď sa to v kuloároch hovorí. Je nespochybniteľné, že nás nemal rád a že program zrušili veľmi nečakane. Prišlo na nás z Úradu vlády do televízie niekoľko sťažností. Nikdy tam nepochopili, že ide o ironický program. V novembri napríklad prišla sťažnosť na časť zaoberajúcu sa stretnutím Paroubka s exprezidentom Havlom, po ktorom Havel na otázku, ako by sa mu s Paroubkom ako prezidentovi spolupracovalo, povedal niečo v zmysle, že by mu to s premiérom asi klapalo. Ja som k tomu na konci pridal, že Havel možno chcel povedať, že by ho z Paroubka kleplo. Poslali potom sťažnosti na mediálnu radu, v ktorej tvrdili, že išlo o účelové a hrubé skreslenie skutočnosti."
Čo hovoríte analýze vyčítajúcej programu nevyváženosť a nákladnosť?
"Že nepochopila jeho žánrovú zvláštnosť. Vyčítali nám, že sme nedávali dostatočný priestor politikom, tam však politici nemali čo robiť. Udalosti hodnotili komentátori z pravicových aj ľavicových novín a snažili sme sa, aby to bolo vyvážené. Údaje o nákladoch nepoznám, môžem za seba povedať iba toľko, že som dostával úplne rovnaký honorár, aký mi dávali pred siedmimi rokmi za program Zavináč, ktorý som robil tiež pre Českú televíziu."
Ste známy mediálny analytik, ako hodnotíte Paroubkov postoj k médiám?
"Robí to veľmi šikovne, profesionálne. Vedome a premyslene sa snaží postoj médií ovplyvňovať a presadzovať svoje názory. V niečom sa to trochu podobá postoju expremiéra Zemana, ktorý médiám nadával do hnoja. Zároveň však Zeman netelefonoval šéfredaktorom a nevystupoval voči médiám hyperaktívne. Už v júli som písal článok, že Paroubek píše médiám viac komentárov, ako profesionálni komentátori v novinách. Iba za prvé tri mesiace vo funkcii napísal viac textov, než ktorýkoľvek jeho predchodca za celé funkčné obdobie." (pm)