Klaus Esser, bývalý šéf Mannesmannu, odpovedá na otázky novinárov po tom, ako súd rozhodol o opätovnom otvorení kauzy vyplateného odstupného. FOTO - REUTERS |
manažérov podniku. Súd však uviedol, že Ackermann sám sa nijako neobohatil.
Spolkový súd tak zrušil minuloročné rozhodnutie regionálneho súdu, ktorý Ackermanna a ďalších aktérov z obvinenia oslobodil. Včerajšie rozhodnutie súdu však znamená, že Ackermann by dokonca mohol prísť o riaditeľské miesto v banke.
Prípad sa odohral v roku 2000, keď o Mannesmann prejavovala vážny záujem britská spoločnosť Vodafone Group. Nemci sa svojho podniku nechceli dlho vzdať, nakoniec však podľahli. Ukázalo sa však, že odstupujúci manažment získal tučné odmeny, ktoré dosiahli 60 miliónov eur (asi 2,3 miliardy korún).
Napriek tomu, že sa Ackermann podľa súdu priamo neobohatil, porušil vraj svoje povinnosti a nedostatočne chránil záujmy Mannesmannu. Ackermann v tom čase sedel v dozornej rade Mannesmannu a rozhodoval aj o výške prémií pre odstupujúci manažment. Na čele Mannesmannu vtedy stál Klaus Esser.
"Také odmeny nie sú ničím iným ako plytvaním peňazí," povedal predseda senátu Klaus Tolksdorf. "Pojednávanie sa začína prakticky od nuly," reagoval Ackermannov právny zástupca Klaus Volk. Očakáva sa, že nové pojednávanie nebude trvať tak dlho ako to prvé.
Mannesmann sa koncom 90. rokov pod vedením Essera premenil z priemyselného podniku na popredného mobilného operátora. Na firmu v novembri 1999 podal nepriateľskú ponuku Vodafone a Esserov tím si svojím postupom vynútil zvýšenie kúpnej ceny o 70 miliárd. Odmenu manažérom za to navrhli poprední akcionári Mannesmannu. Výšku odmien podpísal Ackermann a jeho kolegovia. Britský Vodafone prevzal nemecký koncern Mannesmann za asi 178 miliárd eur (asi 6,7 biliona korún). (čtk)