TEHERÁN - Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínežád zakázal vysielanie západnej hudby, a to aj klasickej. V pondelok to napísal denník Iran. Tesne po zákaze však nič nenaznačovalo, že by zákaz niekto rešpektoval: Iránci stále počúvajú všetko - od hip hopu až po country.
"Prezident hovorí, ako by žil v kamennej dobe. Musí pochopiť, že ľuďom nemôže prikazovať, čo majú počúvať," povedal jeden zákazník teheránskeho hudobného obchodu. Ahmadínežád nazval západnú hudbu dekadentnou a odporučil Iráncom, aby počúvali domácu.
Mnohým to pripomína revolučnú dobu z konca 70. rokov, keď bola zakázaná populárna hudba. Policajti vtedy prehľadávali autá a majiteľov západných nahrávok trestali.
V uliciach Teheránu však teraz nikto, aspoň na prvý pohľad, nemá strach. "Neberte toho pána (Ahmadínežáda) vážne," hovorí jeden vodič. Z jeho auta cez okno počuť známy hiť Hotel Kalifornia od Eagles. Mnohé západné piesne v Iráne už zľudoveli, napríklad Last Christmas od Georgea Michaela či How Deep Is Your Love od Bee Gees hrávajú v rádiách aj televízii v miestnych inštrumentálnych úpravách.
Väčšina ľudí sa spolieha na to, že zákaz sa skončí rovnako ako iné obmedzenia. Vláda napríklad postavila mimo zákon predaj piesní naspievaných ženami a zakázala ženám výrazne si maľovať tvár a oči. Nikto sa tým však neriadi a nikto to ani netrestá. Uvoľnenie prišlo už koncom 90. rokov, keď sa na čelo zeme dostal reformátor Mohammad Chattámí.
Ahmadínežáda zvolili za prezidenta tento rok v júni. V kampani sľuboval návrat k ultrakonzervatívnym princípom. Irán potom začal presadzovať svoje právo na jadrovú technológiu a vyprovokoval ďalšie obavy z možného zneužitia tejto technológie. (čtk)