Aleksander Kwasniewski (vľavo) a jeho nástupca Lech Kaczynski. FOTO - TASR/AFP
Keď v roku 1995 Kwaśniewski tesne porazil vtedajšieho prezidenta a symbol protikomunistickej opozície Lecha Walesu bolo to pomerne veľké prekvapenie. Kwaśniewski bol lídrom postkomunistického Zväzu demokratickej ľavice. Aj dnes je ešte stále pomerne mladý, má 51 rokov, už v socialistickom Poľsku však stihol byť ministrom v dvoch posledných komunistických vládach.
Keď sa stal prezidentom, sľuboval, že chce byť prezidentom všetkých Poliakov, čo sa mu podľa prieskumov verejnej mienky aj darilo. Celých desať rokov sa tešil veľkej podpore, dlho bol suverénne najobľúbenejším poľským politikom.
Úspechy
Za svoje najväčšie úspechy považuje vstup Poľska do NATO a Európskej únie. Je tiež hrdý na svoje pôsobenie na Ukrajine v období oranžovej revolúcie, kde vystupoval ako prostredník medzi dvoma politickými tábormi. "Všetky cesty do neznáma, dôverné rozhovory, okrúhle stoly, telefonické intervencie... Mohol by z toho vzniknúť dobrý filmový scenár," spomína Kwaśniewski.
Ako šikovný vyjednávač sa ukázal aj v domácej politike. Pokúšal sa zmierňovať spory a nevyvolávať ich. Čo bola obrovská zmena oproti pôsobeniu jeho predchodcu Walesu. Aj vďaka tomu pred piatimi rokmi, pri jeho druhej kandidatúre, vyhral voľby už v prvom kole. Ak by mu to umožňovala ústava, mal by šance byť prezidentom aj po tretí raz. Mnohí sa nevedia zmieriť s predstavou, že sa končí Kwaśniewského éra, a preto presadzovali, aby na prezidenta kandidovala jeho manželka Jolanta. Tá však nakoniec do politiky odmietla vstúpiť.
Problémy
Nie všetko sa mu však darilo. Líder opozičnej Občianskej platformy Jan Rokita hovorí o "jasnej a temnej tvári" odstupujúceho prezidenta. K tej druhej ráta "slabosť charakteru a obklopovanie sa skorumpovanými ľuďmi".
Veľmi negatívne bolo tiež vnímané jedno z posledných Kwaśniewského rozhodnutí. Omilostil svojho bývalého straníckeho kolegu, Zbigniewa Sobotku, ktorý ako štátny tajomník ministerstva vnútra zradil plány tajnej policajnej akcie.
Budúcnosť
Celé Poľsko čaká, čo bude prezident robiť po odchode z Prezidentského paláca. Isté je, že najskôr pôjde na niekoľko týždňov do Švajčiarska, kde má časť rodiny. A potom sa uvidí. Priznáva, že má veľa ponúk: môže prednášať, písať knihy. Len ťažko si ho možno predstaviť ako politického dôchodcu.
Špekuluje sa, že by sa mohol uchádzať o nejaké významné medzinárodné posty, napríklad funkciu generálneho tajomníka OSN alebo predsedu Medzinárodného olympijského výboru. Možno však vstúpi do politiky doma. Už dlho uvažuje o vzniku nejakej novej stredovo-ľavicovej strany.