Prečo ste sa teda neuchádzali o Transpetrol?
"Vedeli sme o tomto tendri, ale pre nás nebol zaujímavý. Nechceme sa zaoberať prepravou ropy. Nie je to náš corebiznis. Nerozumiem ani, prečo to urobil Jukos. V Rusku je to biznis Transnefti. Určite však majú svoje plány."
Prečo ste sa stretli s prezidentom Slovenska? Šéf Jukosu to nepovažoval za dôležité...
"Kto je koordinátor dodávok na Slovensko. Jukos alebo my? Ja nebehám za Chodorkovským (prezident a spolumajiteľ Jukosu), a preto sa nemôžem k nemu vyjadrovať. Myslíme, že seriózne aktivity v európskej, ale aj ktorejkoľvek inej krajine si vyžadujú kontakty s osobou číslo jeden. Diskutovali sme s prezidentom Rudolfom Schusterom, ktorý dal príkaz Ministerstvu pre správu a privatizáciu národného majetku SR. Chceme sa podieľať na ekonomickom živote Slovenska. Ako to konkrétne bude prebiehať, aké budú dodávky a o aké energetické spoločnosti ide, sa uvidí, keď dostaneme potrebné dokumenty. Táto cesta bola úvodnou, zoznamovacou. Všetko má svoj čas."
Kedy dostanete podklady z Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR?
"V najbližších dňoch. Potom budeme hodnotiť projekty a zvážime, či je zaujímavejšie investovať do energetiky v Rusku, alebo na Slovensku. Zatiaľ sa zdá, že na Slovensku."
Prečo?
"Lebo je tu menšia konkurencia."
A čo hotel v Tatrách?
"Máme 50-tisíc zamestnancov. Vlastníme rekreačné zariadenie v Soči a na Kryme. Zimné zariadenie bude na Slovensku. Čo môže stáť taký hotel s tristo lôžkami? Tri milióny dolárov? Alebo kúpime staršie zariadenie, ktoré opravíme. Hotel bude súčasťou sociálneho programu našej spoločnosti. Sú tu aj iné aspekty. Aby Slováci nezabudli ruštinu. Pred dvadsiatimi rokmi sme sa tu bez problémov dohovorili po rusky. Dáme možnosť našim robotníkom zo Sibíri, aby sa dostali na slušnú dovolenku a mohli si zalyžovať."
Zdroj: Trend, 13.februára 2002, krátené