FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Ruská spoločnosť Russnefť včera oficiálne informovala ministra hospodárstva Jirka Malchárka o záujme kúpiť 49-percentný podiel firmy Jukos v slovenskom Transpetrole. "Prezident spoločnosti Russnefť Michail Gucerjev na včerajšom stretnutí ministrovi načrtol strategickú investičnú víziu rozvoja Transpetrolu," potvrdila Dagmar Hlavatá z ministerstva.
Kremeľ stojí za Russnefťou
Malchárek už dva týždne rokuje s predstaviteľmi ruskej vlády aj ropných firiem. Jukos sa v Rusku topí v dlhoch a Transpetrolu by podľa ministra nepomohlo, keby sa spomínané akcie dostali do exekúcie. "Súčasná akcionárska zmluva by pravdepodobne prestala platiť," povedal minister. Prevzatie balíka akcií Russnefťom podporuje ruská vláda. "Ak sa uskutoční tender, Rusko chce podporiť Russnefť ako svojho kandidáta," povedal v utorok námestník ruského ministra hospodárstva Andrej Šaronov.
Prezident ruského Jukosu Steven Theede sa na minulotýždňovom stretnutí dohodol s Malchárkom, že ruská spoločnosť nebude blokovať možný predaj akcií Transpetrolu, ktoré sú dnes vo vlastníctve holandskej dcéry ropného gigantu Jukos Finance. Jej prezident Bruce Misamore chcel však podiel predať niektorej americkej spoločnosti.
Jukos zamýšľa odpredať zahraničné aktíva ešte pred koncom budúceho roku. Zo získaných prostriedkov chce vyrovnať daňový nedoplatok a záväzky voči veriteľom.
Plná rúra
Aj ministerstvo hospodárstva chce Rusov uprednostniť pred inými kupcami. "Strategickým záujmom Slovenska v oblasti dopravy a prepravy ropy je to, aby rúra, na verejnosti známa ako ropovod Družba, bola vždy plná ropy podľa našich predstáv a dohôd s Ruskou federáciou. Nechceme, aby ju ovládol niekto, kto bude mať iný záujem - napríklad taký, aby tá rúra ostala prázdna," povedal hovorca rezortu Róbert Beňo.
O Transpetrol sa podľa informácií z Ruska zaujímajú aj konkurenčné spoločnosti Rosnefť a Tatnefť. "Majú dobré vzťahy s ruskou vládou, takže jeden zo základných predpokladov fungovania Transpetrolu napĺňajú," hovorí Beňo. Podľa jeho slov stratégiu Slovenska predurčuje medzivládna dohoda o dodávkach ropy. "Dohoda vznikla preto, lebo my ropu potrebujeme a Rusi ju majú. A ropovod Družba má jeden koniec v Rusku a druhý v Európe a vedie cez Slovensko. A to je dobre," ukončil Beňo.
Spoločnosť Transpetrol prepravuje ropu pre Európu cez územie Slovenska. Balík 49 percent akcií kúpil pred tromi rokmi víťaz tendra Jukos za 74 miliónov dolárov. Dôvodom privatizácie bolo zabezpečenie rozvoja firmy. Štát má stále majoritný podiel.