na jeseň roku 2007. Vyžiadali si ju normy Európskej únie.
Zvolenská teplárenská je akciovou spoločnosťou so 100-percentnou účasťou štátu, ako všetky teplárenské spoločnosti je pripravená v budúcom roku na privatizáciu. Primátor Zvolena Miroslav Kusein hovorí, že mestá by mali získať 49-percentný podiel a zvyšok strategický investor.
Generálny riaditeľ firmy Július Jankovský potvrdil, že polovicu nákladov dostanú zo štrukturálnych fondov únie, päť percent uhradí teplárenská spoločnosť a zvyšok, teda asi 45 percent, ministerstvo životného prostredia. Vysoký podiel štátu na prestavbe teplárne zdôvodnil minister životného prostredia László Miklós takto: "To nie je len tak, že sa štát rozhodol. Sú na to výpočty, sú na to zásady na poskytovanie štátnej pomoci. Započítava sa aj to, že viac ako 90 percent energie ide pre občanov." Jankovský predpokladá, že 220 miliónov zo štátneho rozpočtu je odrazom kvality projektu.
Základné imanie Zvolenskej teplárenskej je takmer 800 miliónov korún. Pri prvých úvahách o privatizácii teplárenských spoločností sa uvažovalo o jej predaji najmenej za hodnotu základného imania. Po rekonštrukcii sa hodnota spoločnosti výrazne zvýši.
Tepláreň donedávna spaľovala nekvalitný lignit zo Záhoria s vysokým obsahom síry. Po prechode na kvalitnejšie české uhlie a štiepku klesnú emisie oxidu síry o tisíc ton a oxidu uhoľnatého o 37-tisíc ton ročne. Produkcia popola sa zníži takmer o desaťtisíc ton ročne.
Zvolenčania tvrdia, že nová tepláreň dokáže udržať ceny tepla vo Zvolene, ktoré sú nižšie ako v okolitých mestách. V Banskej Bystrici napríklad stojí gigajoule energie 660 a vo Zvolene 580 korún.
DANIEL VRAŽDA