BRATISLAVA - Prívrženci opozičného Smeru nie sú voči reformám tak kriticky naladení ako sám predseda strany Robert Fico, ktorý ich na nedávnom sneme označil za "bláznivé". Najkritickejší sú voliči KSS a HZDS, kým priaznivci Smeru jednoznačne odmietli iba zdravotnícku reformu.
Podľa sociologičky Zory Bútorovej voliči Smeru zrejme realisticky zvažujú skôr nejaký variant pokračovania reforiem ako variant "nejakej radikálnej zmeny".
Z prieskumu na objednávku Inštitútu pre verejné otázky vyplynulo, že až 58 percent voličov Smeru chce daňovú reformu viac-menej ponechať a len 35 percent ju považuje za zlú a chcela by ju zásadne zmeniť. Podobne vnímajú voliči Smeru dôchodkovú a sociálnu reformu aj decentralizáciu verejnej správy.
Podpredseda Smeru Igor Šulaj tvrdí, že "to nie je pravda", pretože ľudí najviac trápi životná úroveň a tú posudzujú cez spomínané reformy.
Autorom daňovej reformy je minister financií Ivan Mikloš z SDKÚ. Jeho hovorca Peter Papanek komentoval výsledok prieskumu, že voliči Smeru sa nedokážu stotožniť s jeho ekonomickým programom "natoľko, aby odsúdili potrebné reformy".
Podpredsedu HZDS Milana Urbániho neprekvapilo, že reformy najväčšmi odmietajú voliči HZDS a KSS. "Je to logické, lebo istá časť našich voličov je v sociálne ohrozených skupinách obyvateľstva."
Najviac voliči bez ohľadu na politickú orientáciu odmietajú zdravotnícku reformu ministra Rudolfa Zajaca. Za zlú ju považujú aj voliči SDKÚ (51 %), KDH (58 %), HZDS (85 %), KSS (89 %).
Ministerstvo zdravotníctva hovorí, že štatistika bez súvislostí nie je dobrým sudcom. Podľa hovorcu ministra Karola Farkašovského sa zdravotníctvo dotýka každého človeka, a práve preto ho ľudia vnímajú osobnejšie ako čokoľvek iné. "Navyše, prejaviť s niečím nespokojnosť je dnes, žiaľ, omnoho prirodzenejšie, ako povedať - som s tým spokojný."
Zajacovu reformu vníma kriticky nielen opozícia, ale aj koalícia. Poslanec SMK Gyula Bárdos povedal, že sa musí "zmeniť kurz a musíme byť oveľa kritickejší k rôznym predstavám pána ministra". Júliusovi Brockov z KDH chýbala mediálna podpora reformy. Ľudia tiež citlivo vnímajú záujem "finančných žralokov" o podnikanie v zdravotníctve.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni nesúhlasí s poznámkou, že HZDS v parlamente občas podrží ministra Zajaca. HZDS vraj podporilo len niektoré novely zdravotníckych zákonov na zlepšenie situácie. (sp, joč)