JUDr. Maroš Žilinka, špecialista na dopingovú problematiku v trestnom práve a iniciátor rozšírenia "anabolického" paragrafu. FOTO - ARCHÍV |
Dosiaľ bolo trestné len neoprávnené podávanie anabolík alebo prostriedkov s anabolickým účinkom na iný ako liečebný účel mládeži do 18 rokov. Najnovšie hrozí odňatie slobody aj za ich podanie dospelým - ale len v súvislosti s účasťou na organizovanej športovej činnosti.
"Je to moderná právna norma, ktorá zodpovedá celosvetovému trendu potierania zneužívania liečiv na zvyšovanie športovej výkonnosti," konštatuje generálny sekretár Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík. Pripomína, že rozšírenie paragrafu 176 v Trestnom zákone sa podarilo presadiť vďaka iniciatíve špecialistu na dopingovú problematiku v trestnom práve JUDr. Maroša Žilinku a člena rekodifikačnej komisie genmjr. JUDr. Ondreja Samaša.
"Právna úprava v žiadnom prípade nesmeruje ku kriminalizovaniu športu," ubezpečuje Žilinka, ktorý je zástupcom riaditeľa odboru na Úrade špeciálnej prokuratúry v Pezinku. "Nová skutková podstata tzv. športového trestného činu chráni zdravie športovcov, ale aj morálne, etické a výchovné princípy športu."
Anabolické steroidy sú jedny z najškodlivejších a najčastejšie zneužívaných látok z čiernej listiny, ktorú Svetová antidopingová agentúra každoročne obnovuje. Zákonodarca zohľadnil to, že anaboliká "môžu slúžiť ako vstupné štádium na užívanie drog". Ich podanie mladším ako osemnásťročným mimo liečby je naďalej trestné bez ohľadu na účel podania, teda aj v neorganizovanej športovej činnosti.
"Samo užívanie anabolík športovcom nie je trestné, ale ten, kto ich podá dospelému na iný ako liečebný účel a zároveň v príprave na športovú súťaž alebo počas nej, dopustí sa trestného činu a môžu ho odsúdiť," objasňuje Žilinka. "To, či ich tréner, lekár, funkcionár alebo ktokoľvek iný dal so súhlasom alebo bez vedomia športovca, nie je pritom z hľadiska viny podstatné."
Ustanovenie hovorí o podaní zakázaných látok vo väčšom množstve, ale podľa okolností "postačí aj ich jednorazové podanie". Na množstve vôbec nezáleží, ak páchateľ bol už za takýto skutok v posledných dvoch rokoch odsúdený alebo posledný rok postihnutý (nepostačí však len uloženie sankcie za porušenie regulí športových organizácií podľa športových pravidiel). V prípade zdravotných následkov u športovca nastáva súbeh s inými trestnými činmi a sadzba odňatia slobody sa môže ešte zvýšiť.
Či sa na základe nového zákona podarí odhaľovať a trestať tých, ktorí stoja za dopovaním športovcov, ukáže prax. "Máme v rukách významný prostriedok na ochranu zdravia športovca a čistoty športu a je len na nás, ako ho využijeme v prospech budúcnosti športu," pripomína prokurátor Žilinka.
MARIÁN ŠIMO