Profesor Pillinger je presvedčený, že našiel svoju stratenú sondu. FOTO - REUTERS
Tvorca stratenej marsovskej sondy Beagle 2 profesor Colin Pillinger z britskej Open University sa nazdáva, že po dvoch rokoch konečne našiel svoje nepodarené dieťa. Naznačujú to snímky zo sondy NASA Mars Global Surveyor, vyvolané špeciálnou technológiou. Ako informovali internetové BBC News, podľa Pillingera Beagle 2 leží v kráteri blízko predpokladaného miesta pristátia pri rovníku na planine Isidis.
Sondu pomenovanú po slávnej lodi, na ktorej palube v roku 1831 vyrazil Charles Darwin na päťročnú objavnú cestu do Južnej Ameriky, vedci naposledy videli 19. decembra 2003. Vtedy ju - ešte na orbite - odfotila materská loď Mars Express. Po pristátí na červenej planéte, kde mala sonda študovať možné prejavy minulého či súčasného života, sa už neozvala.
Pravdepodobne začala plniť svoje plánované úlohy, zlyhalo však spojenie so Zemou. Podľa Pillingera sa pri dopade na Mars poškodil prístroj, ktorý mal kontakt zabezpečiť. Červená planéta totiž privítala návštevníka zo Zeme prachovou búrkou a redšou atmosférou, čo spôsobilo tvrdšie pristátie, než sa očakávalo.
Pozemské teleskopy a sondy na obežnej dráhe Marsu pátrali po Begale 2 dlho a neúspešne. Aj Pillinger súhlasí so skeptikmi, ktorí tvrdia, že je príliš malá na to, aby bola vidieť z kozmu. Napriek tomu je však teraz presvedčený, že toľko nezvyčajných úkazov na ploche dvadsiatich metrov, ako ich zachytáva najnovšia snímka, nemožno vysvetliť inak ako zobrazením solárnych panelov Beaglu a stôp po airbagoch pri dopade.
Pillinger vyhlásil, že Beagle 2 je podľa všetkého prvá sonda, ktorá sa tesne priblížila k plánovanému výskumu prípadného života na Marse. Ak je to tak, malo by to povzbudiť britskú aj európske vlády v tom, aby podnikli ďalší pokus.
Nezostáva než dúfať, že osud pátrania po Beagle 2 nebude rovnaký ako príbeh, v ktorom vedci hľadali inú marsovskú sondu - Mars Polar Lander. V roku 1999 sa po pristátí v južnej polárnej oblasti neprihlásil. Sonda Mars Global Surveyor poslala o zopár mesiacov snímky predpokladaného miesta dopadu, na ktorých pracovníci riadiaceho centra našli stopy po sonde. Keď však uvideli nové snímky toho istého miesta z roku 2005, urobené zlepšenou technikou, museli konštatovať, že sa pomýlili a že po Mars Polar Landeri niet naďalej ani pamiatky; to, čo vyzeralo ako sonda, bol náhodný šum v prijímanom signále.
Možno však už čoskoro budú vedci múdrejší. V marci 2006 k Marsu dorazí sonda Mars Reconnaissance Orbiter. Pretože jej kamery majú vyššiu rozlišovaciu schopnosť, mohli by nájsť skutočné miesto dopadu Mars Polar Lander a potvrdiť, či vyvrátiť, že na planine Isidis leží Beagle 2.
Na podobných záberoch z Marsu vedci objavili niečo, čo by vraj mohlo byť sondou Beagle 2. FOTO - REUTERS