BRATISLAVA – V politických stranách, ktoré by mohli zostavovať po voľbách vládu, nie sú ľudia, ktorí by dokázali riadiť kľúčové rezorty. Politici síce tvrdia, že ich majú, ale mená povedať nechcú.
„Kľúčové rezorty pre ekonomický rozvoj Slovenska sú ministerstvo spravodlivosti a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny,“ hovorí ekonóm Miroslav Beblavý z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť. Podľa ekonómov sú tieto ministerstvá dôležitejšie ako ministerstvo financií či hospodárstva.
Politici majú najčastejšie záujem o pozície v rezorte zahraničných vecí. O spravodlivosť a sociálne veci už taký záujem nie je.
Mýtus o SDĽ?
„Roky bol pestovaný mýtus, že najlepších odborníkov má Strana demokratickej ľavice a vidíte, ako sa to skončilo. Sú to absolútne nereformné typy. Do týchto rezortov potrebujeme dostať reformátorov. Sociálne fondy dnes vo vyspelých štátoch volia hlavy štátov, a to nie je len môj názor,“ povedal poslanec HZDS Vojtech Tkáč, ktorý sa považuje za jedného z mála odborníkov v sociálnej oblasti. Napriek tomu v tieňovej vláde HZDS zastáva post podpredsedu pre integráciu.
Tieňovým ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny HZDS je RSDr. Jozef Kalman, ktorý vyštudoval v starom režime politickú školu a s rezortom nemá žiadne skúsenosti. Tieňového ministra spravodlivosti HZDS vôbec nemá. „Zatiaľ nie je zverejnený, ale existuje,“ oponuje Jozef Kalman. Meno nepovedal.
Vedia, ale nepovedia
Minister hospodárstva Ľubomír Harach na otázku, či v SDKÚ majú ľudí na tieto miesta, odpovedal: „Vedel by som vám vymenovať aj osem mien, ale opýtajte sa predsedu.“
O nič lepšie na tom nie je ani SMK. Árpád Duka-Zólyomi tvrdí, že majú kádre prakticky na každý rezort. „Určite by sme našli aj na tieto dva. Mená neviem povedať, lebo touto otázkou sme sa nezaoberali.“
Väčšina politických strán, ani opozičných, sa vôbec nepripravuje na možnosť, že by po voľbách dostali dve najťažšie ministerstvá.
Jirko Malchárek (ANO): „Z hlavy neviem povedať mená. Máme tieňový kabinet, máme desiatky ľudí, ktorí pre nás pracujú, sú tam aj vynikajúci právnici.“ Malchárek si vie predstaviť, kto by ministerstvá riadiť mal: „Musia to byť kvalitní ľudia pravicového zmýšľania a aby sa nerobili kompromisy so Stranou demokratickej ľavice, ktorá verím, že nebude pri zostavovaní povolebnej vlády.“
Podľa preferencií je druhou najsilnejšou stranou Ficov Smer. V tieňovej vláde má obsadené obe ministerstvá, ale napríklad pre rezort spravodlivosti je určený tridsaťročný právnik Róbert Kaliňák, ktorý má skúsenosti iba z advokácie. „V oblasti spravodlivosti máme tím asi pätnástich ľudí. Ja som poverený vedením tímu, ale to neznamená, že som jediný určený na kreslo ministra spravodlivosti. Robím v advokátskej kancelárii od roku 1992 a mám presnú predstavu, čo v tomto rezorte treba urobiť ako prvé,“ tvrdí Kaliňák.
Súčasnosť a minulosť
Väčšina doterajších vlád oba rezorty podcenila. Súčasný minister práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Magvaši podľa odborníkov nezvládol reformy a pripravoval skôr odborárske ako reformné normy.
Predchádzajúca Mečiarova vláda zverila post ministra spravodlivosti Ľuptákovým robotníkom. Tí dosadili za ministra Jozefa Liščáka, pre ktorého boli sudcovia „smradi“ a „frackovia blbí ako tágo“.