Nemecký veniec pri vlaňajšej pietnej spomienke na vyvraždenie obyvateľov obcí Ostrý Grúň a Kľak. FOTO - ARCHÍV SME |
Anna Nováková z Ostrého Grúňa, ktorá poranená prežila vyvražďovanie civilistov v obci, dostala po správe o oslobodení Nižnanského náhlu srdcovú slabosť. Verí, že ho potrestá aspoň Pán Boh.
Jeden z hlavných svedkov obžaloby František Debnár je vážne chorý a pripútaný na lôžko. Podľa manželky Ireny Debnárovej podobný verdikt po priebehu procesu očakával. "Samozrejme je z toho sklamaný, ale už sa s tým dopredu zmieril. Bola to len kamufláž nemeckých súdov," povedala. Debnár mal v čase tragédie 14 rokov a prišiel o rodičov a päť súrodencov. Všetkých zastrelilo komando v jeho rodnom dome.
"Asi sa im snažil streliť do hláv, takže guľky ma minuli. Spadol som na zem aj ja. Potom privádzali ďalších, a tí padali na mňa. Uvažoval som o tom, či zomriem pod hromadou mŕtvol, alebo ma zastrelia. Po centimetroch som sa dostal spod tiel a zostal som pod posteľou," spomínal pred tromi rokmi starý pán Debnár na tragický deň.
Na stretnutie s Nižnanským údajne nikdy nezabudne, lebo ho zázrakom prežil ako jediný zo sedemčlennej rodiny a ako jeden z desiatich z obce.
Podľa starostu Kľaku Pavla Mesiarika mal súd rozhodnutie ešte odložiť a získať ďalšie dôkazy. "Som prekvapený, že to tak dopadlo. Neviem, či vzali do úvahy celé pôsobenie Nižnanského v jednotke Edelweiss." Opačný verdikt súdu by podľa neho znamenal pre pozostalých zadosťučinenie.
Starosta obce Ostrý Grúň Ján Repiský hovorí, že je veľmi sklamaný a "naši občania dvojnásobne". "Vkladal som určitú nádej do nemeckých vyšetrovateľov. Boli to mladí ľudia nepoznamenaní minulosťou. "Nádejam na spravodlivosť je však koniec," povedal.
Bývalý partizán, 76-ročný Banskobystričan Ján Rýs sa po oslobodzujúcom rozsudku pre Nižnanského takmer rozplakal.
"Tlačili sa mi slzy do očí, keď som to počul. Zvýšil sa mi tlak a prišlo mi zle. Myslel som si, že Nižnanského odsúdia. Mohli ho rovno za to všetko vyhlásiť za hrdinu," povedal nahnevane.
Rýs sa dostal ku partizánom v 16 rokoch a neskôr, v roku 1962 sa objavil aj v Národnom dome na procese s Nižnanským. Dnes tvrdí, že proces nebol zmanipulovaný.
Autor: čtk, mim