BRUSEL - Európska komisia včera prostredníctvom svojho hovorcu Jonathana Faulla vyjadrila potešenie nad záujmom nemeckého a britského premiéra o reformu Rady EÚ a Európskej rady. Nemecký kancelár Gerhard Schröder a britský premiér Tony Blair podnikli spoločnú iniciatívu k reformovaniu Európskej rady, teda zasadaniu najvyšších predstaviteľov krajín Európskej únie.
Presný obsah iniciatívy síce nie je známy, podľa denníkov Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a Financial Times Schröder a Blair žiadajú, aby sa posilnila vedúca úloha rady a zvýšila jej efektívnosť v súvislosti s nadchádzajúcim rozšírením EÚ až o desať nových členov, prevažne zo strednej a východnej Európy. Premiéri Veľkej Británie a Nemecka žiadajú, aby sa už na budúcom summite EÚ, ktorý sa bude konať v júni v Seville, posilnili rozhodovacie právomoci rady a obmedzila byrokracia. Rýchla reforma by mohla dať jasný signál, že rada si želá, aby rozšírenie únie bolo úspešné.
Na spoločnej iniciatíve sa Schröder s Blairom údajne dohodli v sobotu na schôdzke predsedov európskych strán ľavého stredu v Štokholme a prichádzajú s ňou tesne pred začiatkom činnosti Konventu, ktorý má pripraviť reformy únie, umožňujúce jej rozšírenie.
Podstatou iniciatívy má byť podľa spomínaných denníkov predovšetkým rozšírenie okruhu otázok, o ktorých sa bude v EÚ rozhodovať väčšinovým spôsobom, a obmedzenie jednomyseľného rozhodovania. Väčšiu prehľadnosť rozhodovacieho procesu by malo zaistiť verejné prerokovávanie legislatívnych návrhov. Niektoré procedurálne opatrenia by mali urýchliť a zefektívniť rokovanie rady.
Hovorca EK síce podotkol, že „nie všetci budú so všetkým súhlasiť“, a že „návrhy nevyvolajú všade nadšenie.“ Dodal ale, že iniciatíva oboch premiérov je „nepochybne dobrý podnet už preto, že uznáva potrebu reformovať fungovanie Rady EÚ, na ktorú EK dlho a márne poukazovala“.
Blair a Schröder si želajú, aby sa v rade oveľa viac hlasovalo, teda aby sa rozhodovalo väčšinovo miesto doterajšej tendencie, ktorá uprednostňuje hľadanie kompromisu aj tam, kde to zmluvy nepredpisujú. Tak Nemecko, ako aj Veľká Británia sa chce zbaviť dlhých posedení, na ktorých členské štáty vysvetľujú svoje postoje voči prerokovávanému problému. Stanoviská by sa mali podľa iniciatívy oboch premiérov písomne predkladať vopred, aby sa mohlo začať hneď rokovať o kompromise.
Tieto a ďalšie zmeny sú nevyhnutné, aby Rada EÚ bola schopná fungovať po prijatí až desiatich nových členských krajín.
KAREL BARTÁK, čtk