Dávka predstavuje 50 % denného vymeriavacieho základu, čiže, pokiaľ ide o bývalého zamestnanca, polovicu jeho priemernej dennej (hrubej) mzdy za 3 roky predo dňom, čo sa stal evidovaným nezamestnaným.
No v každom prípade to tak nie je. Ešte v tomto polroku výška dávky má hornú hranicu, keď napríklad v 31-dňovom mesiaci, teda v decembri, najviac môže byť 16 935 korún. (Ak nárok na dávku vznikol v 1. polroku 2005, najvyššia môže činiť 15 373 korún.)
Od budúceho roku výška dávky nebude ohraničená, takže zásluhovosť sa bude uplatňovať v plnej miere (tzv. úplná zásluhovosť). Ak by sa v evidencii nezamestnaných ocitol niekto, kto istý čas predtým zarábal mesačne napríklad 40-tisíc korún, ako podporu by dostával 20-tisíc korún.
Podmienky nároku na dávku
Nárok na dávku má ten, kto najmenej tri z posledných 4 rokov, kým ho nezaradili do evidencie nezamestnaných, bol poistený v nezamestnanosti.
Od 1. januára 2006 to malo byť v jednom prípade inak. Ten, kto sa evidovaným nezamestnaným stal po skončení pracovného pomeru na určité obdobie, mal mať na dávku nárok, ak najmenej 3 roky poisteným bol od 1. januára 2002. To by znamenalo, že od istého času nárok na dávku bude mať aj niekto, kto tie 3 roky poistenia dosiahol za dlhší čas ako posledné 4 roky. Návrh novely, ktorý aj o tom hovoril, však ministerstvo práce stiahlo z rokovania parlamentu, lebo mieni navrhnúť novelu "so systémovými riešeniami problémových oblastí".
Dávkou človeka podporujú 6 mesiacov.
Ten, koho
* v čase, keď dávku poberal, z evidencie vyradili preto, že začal pracovať,
* do 3 rokov odvtedy zasa zaevidovali, má nárok iba na nevyčerpanú dávku, a to v tej istej výške.
Tomu, kto dovtedy, čo ho z evidencie vyradili preto, že začal pracovať, "bol na podpore" najmenej 3 mesiace, môžu naraz vyplatiť 50 % nevyčerpanej dávky. Podmienkou je písomne o to požiadať.
Znova získať nárok na dávku človek môže najskôr po 3 rokoch, odkedy mu ten predchádzajúci vypršal, čiže odkedy mu podporu prestali poskytovať.