Osobnosti roka sa stretli v uplynulý piatok v Omahe, aby sa spolu odfotografovali na titulnú stranu. Gates (vpredu) priznáva, že sprvoti o Bonovi trochu pochyboval, po ich prvom stretnutí v roku 2002 však pochopil, že záujem speváka o chudobu a charitu nie je len povrchný. FOTO - ČTK/AP
Podľa amerického týždenníka Time sú osobnosťami roka najbohatší muž na svete a najväčšia rocková hviezda. Bill Gates s manželkou Melindou a spevák Bono z U 2 sa zaradili na dlhý zoznam, ktorý sa píše od roku 1927.
Time vyberá na obálku osobnosti, neznamená to však vždy vyznamenanie či ocenenie. Osobnosťou roka bol aj Adolf Hitler (1938) a iránsky ajatolláh Chomejní (1978). Američan Gates a Ír Bono však podľa Timeu patria do úplne inej kategórie, sú to osobnosti, ktoré si treba všímať. Nazvali ich dobrí samaritáni.
V roku mimoriadnych prírodných katastrof sa pozornosť sústredila na najchudobnejších a trpiacich. Na prelome roka prišli zničujúce cunami, v lete zbičovali Ameriku hurikány, na jeseň otriaslo Pakistanom hrozivé zemetrasenie. Ocenení sa svojmu boju venujú dlhodobo.
"Vybrali sme ich za úsilie nájsť riešenia, ako zabrániť takým pohromám, ako je malária v Afrike, HIV a AIDS či chudoba, ktorá každoročne zabíja 8 miliónov ľudí," povedal zástupca šéfredaktora Time James Kelly. A v tom je toto trio ocenených výnimočné.
Zakladateľ Microsoftu Gates riadi jednu z najprosperujúcejších firiem na svete a dopraje svojej rodine aj výstrednosť, akou je jeden z najnákladnejších domov na svete. Bono je trochu výstredný rocker. Sú však iní ako boháči trumpovského strihu a muzikanti, ktorých život je nekonečný žúr.
Bono niekoľko rokov otravuje svetových politikov priamo v ich úradoch, a upozorňuje, že namiesto tárania o boji proti chudobe by mali prejsť k činom. "Očaril ich, zastrašil a morálne vydieral," vysvetlil Time. A funguje to. Bona na rozdiel od rozhnevaného antiglobalistu nikto z dverí nevyhodí a najchudobnejšie štáty sa tento rok dočkali odpustenia ich starých dlhov (40 miliárd dolárov) a zdvojnásobenia rozvojovej pomoci.
Gates nemá problém vycestovať s manželkou do Afriky, aby sa sám presvedčil, ako pokračuje program očkovania proti malárii jeho nadácie. Žiadna iná charitatívna organizácia nemá taký rozpočet - 29 miliárd amerických dolárov.
"Prírodné katastrofy sú strašné, čo nás určuje, nie je to, čo sa nám stane, ale ako na to reagujeme," vysvetľuje tohtoročné nominácie James Kelly. Time totiž vymenoval bývalých amerických prezidentov - republikána Georgea Busha a jeho demokratického nasledovníka Billa Clintona - za Spoločníkov roka za ich humanitárne úsilie po cunami v Ázii a hurikáne Katrina a za priateľstvo, ktoré pri tejto práci vzniklo.
Posledné osobnosti roka podľa Time
"Za to, že inteligentným spôsobom konali dobro,že prepísali politiku, že spravili milosrdenstvo modernejším a nádej strategickejšou a že nás ostatných vyzvali, aby sme ich nasledovali, sú Bill a Melinda Gatesovci a Bono osobnosťami roka časopisu Time," oznámil týždenník v nedeľu.
2005 - Bill a Mellinda Gatesovci, Bono
2004 - George Bush
2003 - americký vojak