Andrzej Lepper. FOTO - REUTERS
Po jesenných parlamentných voľbách zostal podpredsedom poľského Sejmu kontroverzný líder populistickej strany Sebaobrana ANDRZEJ LEPPER. V jeho kancelárii sa všetko točí okolo neho. Štáb ľudí stráži termíny, aby bolo všetko načas. Skupinu slovenských novinárov strieda skupina jeho priaznivcov, ktorí mali rezervovaný termín na spoločnú fotografiu. Andrzej Lepper je usmiaty, opálený, každú chvíľu si kontroluje sako, či mu dobre sedí. Je zjavné, že vodca je vo svojom živle, je rád stredobodom pozornosti. Keď sa pýtame, či je tu vždy tak rušno odpovedá, že vedie aktívny život, a to sa mu veľmi páči, dokonca každé ráno a večer posilňuje. Ešte dodáva, že kedysi bol veľmi dobrým boxerom. Ako sa neskôr dozvedáme, stretnutie so slovenskými novinármi uprednostnil pred rokovaniami s ministerkou financií. Keďže sa v Poľsku stále častejšie hovorí o predčasných voľbách, pýtali sme sa na ne.
Vaša strana podporila Lecha Kaczyńského pred druhým kolom prezidentských volieb, čo mu podľa pozorovateľov dopomohlo k víťazstvu. Vašej Sebaobrane však popularita klesla. Ako si to vysvetľujete?
"Tomu neverím (smiech), ja mám silnú voličskú základňu. Keď som im odporučil, aby išli hlasovať za Kaczyńského volili Kaczyńského, a to napriek tomu, že Občianska platforma ich žiadala, aby Leppera nepočúvli. Som presvedčený, že keď sa zase na mojich voličov obrátim, tak dostanem prinajmenšom milión tristotisíc hlasov. Pri takej účasti voličov, aká bola v posledných voľbách, nám to úplne stačí, aby sme získali bezpečnú pozíciu v parlamente."
Podporíte návrh štátneho rozpočtu, alebo budú predčasné voľby?
"My sa predčasných volieb nebojíme. Viem, že vládna strana Právo a spravodlivosť má momentálne veľkú podporu. Sám som nariadil urobiť prieskum a výsledok ukázal, že dnes by získali vyše 40 percent, čo znamená, že by mohli vládnuť sami. Voľby sa však neuskutočnia dnes. Bude to najskôr v máji a dovtedy podpora Právu a spravodlivosti klesne na 30 percent."
Prečo sú dnes takí obľúbení, že si získali aj vašich priaznivcov?
"Nie, my máme podporu 9 až 14 percent, ale do mája to bude 17 až 18."
Znamená to, že vám predčasné voľby vyhovujú?
"O nič neprídeme a Právo a spravodlivosť by aj tak musela hľadať koaličného partnera."
Takže predčasné voľby by vás mohli dostať do vlády?
"Dá sa to tak povedať."
Viete si predstaviť koalíciu s Právom a spravodlivosťou?
"Áno, ale na to je potrebná programová zhoda."
A je tam zhoda?
"Po prvých aktivitách tejto vlády, týkajúcich sa rozpočtu, zhodu nevidím. My sme predložili nový zákon o príspevkoch pre každú rodinu, v ktorej sa narodí dieťa. Vláda chce len poopraviť existujúci zákon. Čo sa týka pohonných látok pre poľnohospodárov, predložili sme vlastný projekt, ktorý znižuje spotrebnú daň tak, ako to je v niektorých krajinách Európskej únie, a to by prinieslo zníženie cien paliva pre poľnohospodárov. Právo a spravodlivosť však chce zníženie daní len o 20 percent. Bojujeme aj za sociálne minimum pre najchudobnejších. To sú zásadné rozdiely v politike Sebaobrany a Práva a spravodlivosti."
Ako chcete získať viac hlasov? Máte nejaký tromf v rukáve?
"Nie, ale ľudia už budú očakávať od novej vlády konkrétne riešenia. Nestačí povedať "nie" antikoncepcii, "nie" in vitro a hlásiť, že treba zachraňovať ľudské životy. Nestačí povedať, že spotrebná daň na pohonné látky už nebude taká vysoká ako doteraz a palivo zlacnie. Treba niečo preto urobiť a keď sa na tom nepracuje, treba ľuďom povedať pravdu, že palivo zdražie. Nestačí povedať, že zločincov treba zatvárať, ale treba to skutočne robiť."
Neberú vám bratia Kaczyńskí voličov tým, že používajú podobnú rétoriku ako Sebaobrana?
"Ich heslá ostávajú heslami, nie sú dôslední v ich realizácii."
Ale v niečom sú vám predsa blízki?
"Pani redaktorka, ja som chcel byť prezidentom Poľska! Zatiaľ to nevyšlo... Zatiaľ. Ako ich môžem obdivovať? O päť rokov to bude ináč."
Ako ste reagovali, keď ste na obálke časopisu Polityka videli svoju fotku s bratmi Kaczyńskými a nadpis, že ste ich tretí brat?
"Ojoj, tento časopis ma ukazoval už aj ako Hitlera. Nič si z toho nerobím, už som si zvykol."
Je vaša odmena v podobe postu podpredsedu Sejmu za predvolebnú podporu Lecha Kaczyńského postačujuca?
"Pani redaktorka, tento post je pre každého zástupcu klubu. Líšim sa ja niečím od ostatných podpredsedov? Snáď tým, že som mal toľko súdnych sporov, v ktorých som bojoval za nevinných ľudí? Okradol som niekoho? Spáchal nejaký zločin?"
Ale bola to odmena za ich podporu?
"Nie. Takéto rozhovory sa nikdy neuskutočnili. My sme dali podmienku: všetky kluby majú svojich zástupcov a nikto nezasahuje do toho, kto koho nominuje. Právo a spravodlivosť povedala, že bude hlasovať za kandidáta, ktorého navrhneme. Absolútne tu nedošlo ku kšeftovaniu, že za podporu Kaczyńského dostanem túto stoličku. Ja by som Tuska nemohol podporiť. Ja som prirodzene iný ako Tusk. Ten urobil zásadnú chybu."
Akú?
"Neodpovedal na môj list. Keby sa vedel správať ako múdry politik a nehovoril, že mu nezáleží na podpore Leppera a Sebaobrany, možno by to skončilo ináč. Každopádne by výhra pána Tuska pre Poľsko znamenala nešťastie."
Prečo?
"Lebo je to typický liberál. Chcel by som, aby ste aspoň v zahraničnej tlači o mne napísali pravdu, že som sociálny liberál. S dôrazom na sociálny. A liberál len tam, kde to je možné."
Prezidentské voľby vyhral Lech Kaczyńský, o ktorom sa hovorí, že neprispeje k zlepšeniu poľsko-ruských vzťahov. Ako to vnímate?
"Nechcem návrat ruskej armády, ale vždy som bol za to, a názor nezmením, že kontakty s Ruskom, Ukrajinou a Bieloruskom musia byť dobré. Myslím si, že táto vláda robí chybu, že doteraz nevyužila moje dobré kontakty v Rusku."
Keby ste sa stali prezidentom, budete sa viac orientovať na Rusko?
"Poľsko je členom Európskej únie a my sme nikdy neboli proti vstupu Poľska do únie. Ja by som tiež urobil všetko, aby sme boli členom únie. Napíšte to v zahraničí tak ako to je naozaj. My sme boli len proti podmienkam, za akých Poľsko vstupovalo do únie, lebo tie nie sú pre našu krajinu priaznivé. Sme členom NATO a rešpektujeme to. Členstvo v NATO a EÚ nám nebráni v dobrých vzťahoch s Ruskom a Bieloruskom."
Autor: MALGORZATA WOJCIESZYŃSKA, Varšava