Indiánsky kandidát Evo Morales oslavuje víťazstvo v sídle svojej strany Hnutie pre socializmus. FOTO - REUTERS |
Vo voľbách získal podľa neoficiálnych výsledkov prekvapivo vyše 50 percent hlasov. Znamená to, že na zvolenie už nemusí prejsť hlasovaním v kongrese. Pravicový protikandidát Jorge Quiroga získal len okolo 30 percent hlasov, jeho liberáli však môžu uspieť vo voľbách do Kongresu.
Bolíviu s novým prezidentom, lídrom Hnutia pre socializmus, čaká veľmi neistá budúcnosť. "Vyhrali sme a teraz zmeníme krajinu. Ľudia majú konečne moc!" oslavoval víťazstvo Morales v horách pri La Paz, kde sa medzi pôvodným obyvateľstvom teší mimoriadnej obľube. Naopak, na juhovýchode v provincii Santa Cruz, kde sa nachádzajú ložiská zemného plynu a kde je sústredená ekonomická elita, smútili.
Bolívia je po voľbách rozdelenou krajinou. "Snáď niet krajiny, kde by sa oproti sebe stretli tak dramaticky odlišní kandidáti," napísal server BBC. Kým chudobná väčšina obyvateľov sa teší z ľudového prezidenta, tí majetnejší a investori sa začínajú obávať o svoju budúcnosť.
Morales vo svojom ultraľavicovom programe okrem iného sľubuje prerozdelenie bohatstva z prírodných zdrojov - najmä zemného plynu. Bolívijské ložiská sú na kontinente druhé, na svete piate najväčšie a Morales by ich rád - aspoň čiastočne - videl v štátnych rukách.
Dôvod na radosť nemá ani Washington. "Som tou najhoršou morou Spojených štátov," tvrdieval pred voľbami Morales, ktorého stúpenci volajú jednoducho Evo. Kontroverzná antiamerická koalícia na čele s venezuelským prezidentom Hugom Chávezom a kubánskym vodcom Fidelom Castrom má o nového člena viac. Jednoznačné víťazstvo Moralesa potvrdzuje trend v Latinskej Amerike, kde víťazia ľavicoví populistickí politici. Tí žali úspechy aj v najväčších krajinách na kontinente, v Brazílii a Argentíne.
Biely dom je však zhrozený najmä plánom zlegalizovania pestovania koky v krajine. Listy koky, základná surovina na výrobu kokaínu, sú vo veľkej časti pôvodného obyvateľstva vnímané ako dar prírody, ktorý využívajú napríklad aj na umývanie zubov. Zvolenie Moralesa znamená obnovenie jej pestovania bez obmedzení. Protidrogová koalícia vedená Spojenými štátmi je presvedčená, že vplyv kokaínovej narkomafie, ktorú v regióne predbieha len Kolumbia a Peru, ešte vzrastie. Nič na tom nemenia ani sľuby, že legalizácia sa týka len pestovania koky a nie výroby kokaínu.
Moralesovo víťazstvo podľa analytikov ešte viac rozdelí krajinu a udržanie stability bude preto jednou z najväčších výziev prezidenta. Napokon nebude prvý, čo sa o to pokúsi. Za necelých dvesto rokov bolo v krajine takmer dvesto prevratov - aj preto patrí Bolívia medzi najnestabilnejšie krajiny sveta. MIREK TÓDA