
Úsmevy a dotyky katolíckeho arcibiskupa z poľskej Poznane Juliusza Paetza si seminaristi vysvetľovali ako sexuálne obťažovanie. FOTO – TASR/EPA
ský metropolita, 67-ročný arcibiskup Juliusz Paetz.
Vedelo sa o tom dlhšie
Aféru rozpútal vplyvný denník Rzeczpospolita, ku ktorému sa pátraním pripojila aj Gazeta Wyborcza. Podľa Rzeczpospolity sa o homosexuálnych sklonoch poznanského arcibiskupa vedelo už najmenej 2 roky. Duchovní z vedenia arcidiecézy sa však snažili záležitosť ututlať.
Tí, ktorí sa na arcibiskupa obrátili s výzvou, aby v záujme zachovania dobrého mena cirkvi odstúpil zo svojej funkcie, boli podľa cirkevného poriadku napomenutí alebo potrestaní. Arcibiskupa sa pokúšali ovplyvniť i laici z katolíckych kruhov.
Hovoril s ním dokonca aj poslanec a jeden z popredných činiteľov klerikálnej strany Liga poľských rodín Maciej Giertych, ku zmene správania to však neviedlo.
Bohoslovci a kňazi, ktorí mali s arcibiskupom nepríjemnú skúsenosť, o svojich zážitkoch hovorili pre oba poľské denníky. Metropolita si ich pozýval na súkromné rozhovory do svojej rezidencie. Pýtal sa ich na problémy so štúdiom, ponúkal tykanie a číslo svojho súkromného mobilného telefónu.
Roma a Amor
Pri lúčení sa neobmedzil na podanie ruky. Študenti vypovedali, že objatie a bozk považovali za prejav homosexuálneho správania. Mladý kňaz zhrnul skúsenosti niekoľkých kolegov: Ponúkal štipendium na štúdia v Ríme alebo v Poznani.
Pokiaľ pri objatí na rozlúčku dotyčný výrazne neprotestoval, skĺzli metropolitove ruky do oblasti bedier kňaza, alebo bohoslovca. Ak nasledoval protest mladého muža, vysvetľoval to arcibiskup tým, že je to len „reč tela“. Denníku Gazeta Wyborcza jeden z kňazov povedal, že niektorým bohoslovcom arcibiskup daroval červené slipy s nápisom ROMA a upozornil, že nápis treba čítať aj zozadu – teda AMOR.
Arcibiskup nevystúpil pred médiá, aby sa obhájil. Zhromaždeniu duchovných svojej diecézy poslal list, v ktorom píše, že nikdy kňazov a bohoslovcov neobťažoval. „Došlo k zlej interpretácii mojich slov a môjho správania. Nemám možnosť sa brániť. Som biskup. Viaže ma ďalekosiahla povinnosť zachovať diskrétnosť. Oproti mne môžu médiá veľa písať,“ napísal arcibiskup.
Čaká sa na Vatikán
Ako prvý na situáciu zareagoval rektor bohosloveckého seminára Tadeusz Karkosz. Zakázal arcibiskupovi navštevovať seminár bez jeho vedomia. Budovy seminára a arcibiskupského paláca spája 200 metrov dlhá podzemná chodba, ktorú vraj metropolita na rozdiel od svojich predchodcov často používal.
O situácii v poznanskej arcidiecéze a najmä v kňazskom seminári sa dozvedela „významná osoba z Krakova“, ako ju tituluje denník Rzeczpospolita. Má ísť o osobného priateľa pápeža, ktorý Svätého otca o celej záležitosti informoval. Ján Pavol II, vyslal do Poznane svojich emisárov, aby vec prešetrili. Tí už sa vrátili do Ríma a celé Poľsko teraz čaká na pápežove rozhodnutie. Hovorí sa o tom, že pápež pravdepodobne arcibiskupa Paetza odvolá z funkcie.
„Je to komunistická propaganda, aby ľudia prestali chodiť do kostola,“ hovoria niektorí. „Pokiaľ sa potvrdia tie podozrenia, musia nastať zmeny, ale moju vieru to ešte posilní,“ tvrdia iní. O otrase a pohoršení hovorí šéfredaktor Katolíckej informačnej agentúry Marcin Przeciszewski. Podľa neho je výsledkom aféry poznanie, že cirkev nie je schopná sa sama vyrovnať so svojimi vnútornými problémami.
Autor: PAVEL NOVÁK, Český rozhlas, Varšava pre SME