om. Čo bude v najbližších dňoch po zavretí pobočiek Drukosu a AGW, ešte len uvidíme,“ povedal tamojší lekár.
Psychiatrička Pavla Hlaváčová z Fakultnej nemocnice s poliklinikou Košice má tiež takého pacienta. „Zruinoval sa, prišiel o celoživotné úspory. Jediné šťastie, že má zamestnanie a môže pracovať. Nie je na PN.“ K doktorke chodili už v minulosti dve dôchodkyne, čo mali peniaze v podobných skrachovaných inštitúciách. Museli si prísť po lieky.
„Najzraniteľnejšou časťou obyvateľstva sú starší ľudia. Nie sú schopní pochopiť súvislosť medzi výškou ponúkaného úroku a rizikom, ktoré podstupujú. Títo ľudia majú tendenciu bezvýhradne dôverovať reklame v médiách,“ hovorí psychiatrička Dudláková z ružinovskej nemocnice v Bratislave
Istý dôchodca takto investoval celoživotné úspory len mesiac pred zastavením vyplácania vkladov. Peniaze, ktoré celý život ukladal do banky, vybral s tým, že z úrokov získa financie na oslavu jubilejného výročia svadby.
V Trenčíne sa s podobnými stavmi obrátili na svoju psychiatričku dve pacientky, jedna ešte dávnejšie - kvôli Devín banke. Tamojší psychiater Štefan Hlavatý takisto lieči tri ženy, ktoré sa vyžalovali, že sa boja o úspory.
Podľa psychiatričky nastali problémy v nebankových inštitúciách v období, ktoré je už samo osebe pre starších rizikové. „Pre týchto ľudí je práve obdobie končiacej sa zimy typické zvýšeným rizikom depresií.“
Podľa lekárov sú zdravotné problémy súvisiace s uvedenými inštitúciami len prechodné a týkajú sa zväčša ich dlhodobejších pacientov. V jednej z nemocníc, ktorá chce zostať v anonymite, však majú v tejto súvislosti aj čerstvú hospitalizáciu.
(ru, ao)
Viac v rubrike DRUKOS A AGW