Ruský plynárenský koncern Gazprom v spolupráci s nemeckými energetickými firmami e.on a BASF začali v týchto dňoch s výstavbou nového plynovodu. Povedie sčasti pod hladinou Baltického mora. FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Ruský plynárenský gigant Gazprom v spolupráci s Nemcami začal v týchto dňoch so stavbou nového plynovodu. Na rozdiel od tých súčasných nepovedie cez tretie krajiny. Plyn sa do Nemecka dostane 1200-kilometrovými rúrami na dne Baltického mora. Prvá časť plynovodu by mala byť dokončená o päť rokov.
Pobaltské krajiny aj poľská vláda projekt kritizujú. Keby sa plyn prepravoval po povrchu, krajiny by mali z tranzitu príjmy do štátneho rozpočtu.
Žiadaný plyn
Cez naše územie prechádza jeden z hlavných plynovodov zásobujúcich západnú Európu. Tranzit tvorí podstatnú časť príjmov SPP, z ktorých formou dividend a dane z príjmu ťaží aj štát. "Neočakávame, že by nový plynovod popod Baltické more významnejším spôsobom ovplyvnil hospodárenie SPP. Nový plynovod by mal pokrývať očakávaný rast spotreby zemného plynu v Európe," povedala hovorkyňa plynárov Dana Kršáková.
Podľa odborníka na problematiku zemného plynu Arpáda Demka výstavba ropovodu neznamená pre slovenský tranzit žiadne hrozby. "Cez Slovensko sú plynom zásobované hlavne južné časti Nemecka, Taliansko či Francúzsko. Výstavba nového plynovodu na severe Nemecka nepoškodí súčasné dopravné cesty." Podľa jeho slov nový plynovod nemá byť konkurenciou pre existujúce, má len uspokojiť rastúci dopyt Nemcov.
Rast spotreby predpokladá Rusko aj Európska únia, ktorej zámerom je odklon od ekologicky náročnejších palív k plynu. Dnes Rusko zabezpečuje asi štvrtinu európskej spotreby plynu, v budúcnosti by tento podiel mal rásť.
Žiadna konkurencia
Slovensko svoje postavenie pri preprave plynu asi nestratí. Nový podmorský plynovod bude schopný prepraviť ročne 27,5 miliardy kubíkov. V nasledujúcom desaťročí sa počíta aj s vybudovaním druhej línie. Spoločná kapacita 55 miliárd kubických metrov je však stále menšia ako kapacita slovenskej vetvy. Tá je schopná prepraviť 94 miliárd kubíkov ročne, dnes sa využíva asi na 90 percent.
Nový plynovod bude stáť okolo 4 miliardy eur (151,5 mld. Sk). Jeho 51-percentným vlastníkom bude ruský Gazprom, zvyšok si podelia nemecké energetické spoločnosti e.on a BASF. Koncern e.on je prostredníctvom svojej pobočky Ruhrgas čiastočným vlastníkom SPP. "Ani jedna firma by nešla proti vlastným záujmom," vysvetľuje Demko, prečo sa slovenskí plynári neobávajú menšieho obratu z prepravy.
Jediným rizikom v budúcnosti by mohol byť prechod na alternatívne zdroje energie, ktorý by krivku rastu nemeckého záujmu po plyne utlmil. To je však pre plynárov hrozba nezávislá od stavby nového plynovodu.
Tranzit cez Slovensko (v mld. kubíkov)
1998 84,1
1999 88,3
2000 79,2
2001 71,5
2002 70,4
2003 72,7
2004 82,7
Zdroj: SPP
Slovensko je energetický satelit Ruska
Rusko si krája ekonomickú mapu sveta - partnerov v obchode s plynom a ropou si delí na satelity, sediacich na hrane, slabo závislých a nezávislých. Napísal to v piatok ruský denník Nezavisimaja gazeta v súvislosti s informáciami, že Gazprom môže zastaviť dodávky plynu Ukrajine od Nového roka, ak sa nepodpíše do 1. januára nová zmluva.
Medzi satelity patrí Slovensko, ale aj Ukrajina, Moldavsko, Fínsko, všetky pobaltské krajiny a väčšina krajín východnej Európy. Podľa denníka sa časť z nich - konkrétne Fínsko, Bulharsko a Česko - správajú k Rusku veľmi lojálne alebo konštruktívne.
Nie všetky satelity sa však k Rusku správajú priateľsky, píše denník. Poľsko, pobaltské krajiny a Ukrajina zdvíhajú hysterickú protiruskú vlnu. "Hlavnú úlohu tu hrá historický faktor," hovorí predseda Inštitútu energetickej politiky Vladimir Milov. "Mnohé krajiny východnej Európy si myslia, že boli nezákonne okupované sovietskym režimom a naďalej v nich žijú protisovietske fóbie." Navyše, sú také závislé od Ruska, že ich to nemôže nedráždiť. (r)
Odberatelia ruského plynu
Krajina dovoz podiel na spotrebe
(mld. m3 ročne) (%)
Slovensko 5,8 85,6
Česká republika 6,8 76,5
Maďarsko 9,3 71,5
Poľsko 6,3 47,6
Nemecko 37,3 43,4
Francúzsko 13,3 29,8
Zdroj: Nezavisimaja gazeta