Pri nižších pôžičkách stačí prečerpať účet alebo platiť kreditnou kartou. Ak však niekto chce vyššiu pôžičku, napríklad na auto alebo nehnuteľnosť, musí zájsť do banky osobne. FOTO - ARCHÍV SME
Ľudia, ktorí si potrebujú rýchlo požičať nižšiu sumu peňazí, majú na výber viacero možností. Tou najjednoduchšou je povolené prečerpanie účtu. Ide o službu, pri ktorej si človek môže z účtu vybrať viac peňazí, ako na ňom v skutočnosti má. Nazýva sa aj kontokorentný úver.
Niektoré banky poskytujú možnosť ísť na účte do mínusu automaticky. Klientovi si tu stačí zriadiť účet a po troch alebo šiestich mesiacoch mu banka umožní vybrať si viac peňazí, ako má uložených na účte. Výška takéhoto úveru je obmedzená na základe toho, aký príjem daný klient dostáva.
Takto požičané peniaze sa úročia od prvého dňa. Úroky sa v jednotlivých bankách pohybujú okolo 13 percent ročne.
Druhou možnosťou na získanie rýchleho úveru je kreditná karta. Hoci sa používa ako klasická platobná karta, neslúži na vyberanie peňazí z účtu, ale na požičiavanie si. Je ňou možné platiť v obchodoch alebo vyberať peniaze z bankomatu.
Kto zaplatí v obchode kartou a peniaze vráti do stanoveného dátumu, nezaplatí žiadny úrok. Ak človek nechce platiť úrok, musí väčšinou peniaze vrátiť do 15. dňa nasledujúceho mesiaca. Ak to nestihne, bude platiť aj úrok. Ten je dnes asi 18 percent ročne. Ak si niekto vyberie peniaze z bankomatu, platí úrok hneď od prvého dňa.
Kto nestihne do stanoveného dátumu zaplatiť celú požičanú sumu, musí zaplatiť aspoň nejakú časť. Banky majú stanovené, že klient musí mesačne splácať aspoň päť alebo desať percent z požičanej sumy. Kto to neurobí, musí zaplatiť sankčný úrok, ktorý býva až 30 percent ročne.
Okrem toho banky ponúkajú rôzne rýchle úvery, ktoré sú vybavené v priebehu niekoľkých minút. Väčšinou ide o pôžičky do 50-tisíc korún. Žiadatelia, ktorým chodí do banky plat, nemusia väčšinou dávať ani potvrdenie o príjme. Takéto úvery sú však úročené až vyše 20-percentným ročným úrokom.
Rýchle úvery ponúkajú aj splátkové spoločnosti. Záujemcovi stačí o úver požiadať raz a ak ho dobre spláca, ďalší úver dostane už bez potvrdení. Splátkové spoločnosti takisto ponúkajú úverové karty, ktoré fungujú na podobnom princípe ako kreditky.
Nezávislý analytik spoločnosti Symsite Research Vladimír Dohnal tvrdí, že neexistuje jednoznačné odporúčanie, ktorý z týchto produktov si vybrať. Výhodné je podľa neho predovšetkým 45-dňové bezúročné obdobie pri kreditných kartách či akcie splátkových spoločností s nulovým zvýšením.
Podľa riaditeľa odboru treasury Privatbanky Mirona Zelinu však pri nulovom zvýšení pri splátkovom predaji ide často o "nepoctivú hru". Splátková spoločnosť si veľakrát účtuje poplatok za poskytnutie takejto pôžičky na tri mesiace 5-percentný poplatok. Klient tak zaplatí rovnakú sumu, ako keby si zobral úver na tri mesiace s 20-percentným ročným úrokom. (pcs)
Povolené prečerpanie na účte
banka ako ho aktivovať ročný úrok
Slovenská sporiteľňa na požiadanie od 8,95 %
VÚB banka na požiadanie 14,5 %
Tatra banka automaticky 15 %
ČSOB na požiadanie 11,6 %
Dexia banka na požiadanie 11,7 %
Istrobanka na požiadanie 8 %
UniBanka na požiadanie 12 %
HVB Bank na požiadanie od 12,75 %
OTP banka na požiadanie 12,9 %
Poštová banka na požiadanie 12,8 %
Kreditné karty
banka druh ročný bezúročné ročný
karty poplatok obdobie úrok
Slovenská sporiteľňa SPOROnákup karta 150 Sk x 16,8 %
VÚB banka MasterCard 750 Sk 40 dní 18 %
Tatra banka VISA štandard 750 Sk 40 dní 17,8 %
ČSOB MasterCard 750 Sk* 45 dní 16,8 %
Dexia banka VISA Classic 700 Sk 45 dní 17 %
Istrobanka Maxibonus 250 Sk 45 dní 1,45 % mesačne
UniBanka x 0 Sk 45 dní 17,5 %
HVB Bank VISA Classic 708 Sk* 45 dní 18 %
*do konca roku je ju možné získať bez poplatku