Banky ponúkajú úvery čoraz agresívnejšie

Niektoré banky posielajú klietnom kreditné karty bez toho, aby o ne požiadali.

ILUSTRČNÉ FOTO - ARCHÍV

Niektoré banky posielajú klietnom kreditné karty bez toho, aby o ne požiadali. Ľudia tak získavajú možnosť nakupovať na dlh. Hlavne v predvianočnom období, v čase narastajúcej nákupnej horúčky banky ponúkajú lákavú možnosť, ako si jednoducho zobrať úver.

V týchto dňoch dostávajú úverové karty aj vybraní klienti spoločnosti T-Mobile. Ak ich použijú, môžu si bezúročne požičať peniaze na 45 dní. Ak splatenie pôžičky nestihnú, budú už platiť úrok. O akú výšku úrok ide, však hovorca spoločnosti T-Mobile Milan Hric neuviedol.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

T-Mobile vydáva karty v spolupráci so spoločnosťou Slovenské kreditné karty. Tá zasa patrí VÚB banke. Vedúca oddelenia vývoja retailových úverov vo VÚB Dana Kondrótová povedala, že úrok na týchto kartách je 18 percent. Nevedela však uviesť, koľko ľudí tieto karty dostalo. "Ide o klientov T-Mobilu a záleží na ich rozhodnutí," tvrdí.

Karty bez vyžiadania posielali klientom aj iné banky. Napríklad Tatra banka poslala v minulosti klientom desiatky tisíc kreditných kariet. Jej hovorca Roman Začka však na otázky SME odpovedal: "Tatra banka v súčasnosti neposiela klientom kreditné karty formou direct mailu." Na doplňujúce otázky, prečo to robili v minulosti a koľko klientov si karty skutočne aj aktivovalo, však nestihol do uzávierky nášho vydania odpovedať.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to normálny marketingový ťah bánk, ktoré rátajú s tým, že niektorí ľudia to využijú," tvrdí psychologička Eva Letovancová. Podľa sociologičky Zuzany Kusej ide o súčasť stále narastajúcej reklamy na úvery. "Ľudia sú priam obliehaní touto ponukou a postupne sa tak mení myslenie nášho človeka. Mení sa vnímanie dlhov, ľudia sú spracovávaní reklamami a zo zadlžovania sa robí normálna súčasť života," hovorí Kusá.

Banky takto "útočia" predovšetkým na váhajúcich klientov. Ak už raz dostanú do ruky úverovú kartu, mnohí ju aj použijú. Banky im uľahčia prístup k úveru a človek je potom viac naklonený ho využiť.

Psychologička Letovancová radí všetkým, ktorí chcú využiť takúto ponuku, aby najprv zvážili, či budú schopní úver splácať. "Ak si človek nie je istý a bojí sa, že podľahne, tak v rámci obrany seba samého je lepšie, ak takúto kartu vyhodí," povedala Letovancová.

SkryťVypnúť reklamu

Žite na dlh len v krajnom prípade

Život na dlh nepodporujú len reklamy, ale aj ekonomickí experti. Mnohí z nich neustále hovoria, ako úvery podporujú ekonomiku štátu.

Ak si človek kúpi niečo na úver, znamená to väčšinou, že vynaložil peniaze na tovar, ktorý si v skutočnosti nemohol dovoliť. Zarobí na tom obchodník i výrobca. Keď kupuje na úver viac ľudí, zvyšuje sa tým aj zamestnanosť. Firmy musia prijať nových zamestnancov, aby stíhali vyrábať dostatok tovarov. Ak by si ľudia úvery nebrali, nových pracovníkov by nepotrebovali.

Podľa odborníkov by si však každý človek mal najprv dôkladne zvážiť, či sa má zadlžiť. "Podľa môjho názoru by sa mal každý človek starať o svoju finančnú situáciu, čo znamená, že by sa nemal nezmyselne zadlžovať," tvrdí riaditeľ odboru treasury Privat banky Miron Zelina.

SkryťVypnúť reklamu

Nebezpečné môže byť predovšetkým to, ak si ľudia požičiavajú na bežné veci. Ak si musia požičať na jedlo alebo na plyn, znamená to, že spotrebujú viac peňazí, ako dokážu zarobiť. To znamená, že v nasledujúcich mesiacoch sa bude situácia opakovať a ich dlh bude neustále narastať.

Analytik Poštovej banky Miroslav Šmál radí, aby si ľudia predtým, než si požičajú peniaze na vianočné darčeky, rozmysleli aj to, aký úžitok z nich budú mať. "V konečnom dôsledku by suma prostriedkov vynaložená na nákup darčekov nemala výraznejšie zhoršiť ich finančnú situáciu v budúcom roku," myslí si Šmál. Okrem výšky splátok sú dôležité aj poplatky spojené s úverom a sankcie v prípade, že dlžník nebude môcť úver splácať. (pcs)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 712
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 514
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 524
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 506
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 486
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 027
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 192
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu