Podľa poslancov je "jar optimálne obdobie na politické kampane, čo najlepšie zaistí ústavné právo občanov na volebnú účasť," kým v lete vraj bude väčšina voličov na dovolenkách či na prázdninách.
Opozícia spája nečakanú zmenu termínu volieb s rastúcou neistotou súčasného prezidenta Alexandra Lukašenka. "Bojí sa, vyhlásenie volieb na marec svedčí o jeho slabosti. Je zrejmé, že tajné služby mu doniesli informácie o reálnych náladách v spoločnosti, o tom, že moja podpora ako kandidáta rapídne rastie," vyhlásil Aliaksandr Milinkevič, spoločný kandidát bieloruskej opozície.
Milinkeviča za kandidáta opozície vybrali v októbri. Odvtedy cestuje po krajine a zoznamuje voličov so svojím programom. Podľa prieskumu 45 percent ľudí nechce tretí raz voliť Lukašenka a sú pripravení hlasovať za alternatívneho kandidáta. Milinkevičova podpora je zatiaľ len polovičná, aj keď rastie. "Podľa našich údajov sa dostal veľmi rýchlo z 3 na 21 percent, za čo môže ďakovať aktívnej priamej kampani čiže chodeniu medzi ľudí. Jeho podpora môže ďalej rásť, veľa však závisí od alternatívnych informácií v krajine. Režim
nechce dať viac času opozícii na prípravu," hovorí Balázs Jarábik z bratislavskej Nadácie Pontis, monitorujúcej situáciu v Bielorusku.
Ústredná volebná komisia zmenu termínu volieb tajila do poslednej chvíle a aj z parlamentu informácia unikla až tesne pred začiatkom zasadania.
Lukašenko tentoraz môže počítať s podporou Moskvy. Minulý týždeň sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý mu sľúbil, že aj v roku 2006 bude Rusko dodávať Bielorusku zemný plyn za znížené ceny. Naopak, Ukrajinu a Moldavsko čaká nárast cien plynu.
Lukašenkov mandát sa končí v septembri 2006. Podľa ústavy sa musia prezidentské voľby uskutočniť najneskôr dva mesiace pred skončením právomocí súčasného prezidenta a vyhlásené musia byť najmenej päť mesiacov vopred.
O post hlavy štátu sa uchádza šesť kandidátov. Známejší sú Siarhej Hajdukievič, predseda Liberálno-demokratickej strany, ktorý v predchádzajúcich voľbách prezidenta v roku 2001 skončil tretí so ziskom 2,4 percenta, a Aliaksandr Kazulin, bývalý univerzitný rektor a predseda Sociálno-demokratickej strany. Jasný favorit je však Lukašenko, ktorý má vysokú podporu obyvateľov, okolo 50 percent, a kontroluje všetky elektronické médiá v krajine.
Autor: LUBOMÍR GOMBOS pre SME