Liberálna politička a neúspešná kandidátka na prezidentku Irina Chakamada tlieska expremiérovi Michailovi Kasjanovovi počas zjazdu jednej časti Demokratickej strany Ruska. FOTO TASR/AP |
Zjazd, ktorý mal zvoliť nového lídra Demokratickej strany Ruska, nakoniec sa zmenil na skutočnú drámu. Rôzne frakcie usporiadali zjazdy hneď dva, avšak na jeden neprišlo dostatok delegátov, aby sa mohli voľby predsedu konať, druhý sa uskutočnil pod dozorom polície.
Ústrednou osobou sobotňajšieho zjazdu mal byť ruský expremiér Michail Kasjanov, ktorý sa netají prezidentskými ambíciami. Lenže on a jeho stúpenci sa vôbec do budovy Domu odborov, kde sa mala akcia konať, nedostali. V sobotu ráno jeho poradcovia oznámili, že sálu v noci "obsadili neznámi ľudia vyhlasujúci sa za delegátov". Kasjanov preto narýchlo pozval svojich priaznivcov do hotelového komplexu v moskovskej štvrti Izmailovo. Vystúpil tam však pred takmer prázdnou sálou. "Krajina sa potápa ku dnu... Moc sa pokúsila silou rozdeliť Demokratickú stranu," oznámil hŕstke účastníkov.
K rozdeleniu však už došlo. V Dome odborov sa medzitým zišlo predsa len o niečo viac delegátov, a tí zvolili 212 hlasmi za predsedu strany Andreja Bogdanova. Kandidatúru Kasjanova podporilo 13 prítomných.
Málokto však pokladá zjazd za právoplatný. Niekoľko členov strany v priamom prenose rozhlasovej stanice Echo Moskvy priznalo, že za bojkot Kasjanova a hlasovanie v prospech Bogdanova im ponúkali obrovské sumy a že za všetkým stojí Kremeľ.
"Časť delegátov v sále je podplatená, časť oblbnutá," vyhlásil v Dome odborov delegát Džambul Abesadze. Neskôr povedal, že sa ho pokúšali podplatiť päťtisícami dolárov, aby hlasoval za Bogdanova. Keď odmietol, ponúkli 10-tisíc. Len čo chcel o týchto "špinavých metódach" informovať delegátov v Dome odborov, chopila sa ho ochranka. Abesadze tiež tvrdí, že sa mu pred zjazdom vyhrážal člen proputinovskej strany Jednotné Rusko Franc Klincevič, že v prípade zvolenia Kasjanova zariadi, aby strana nebola zaregistrovaná.
Ďalší delegát oznámil, že mu nemenovaní ľudia ponúkali 10-tisíc dolárov, keď bude voliť Bogdanova. Priaznivci Kasjanova z toho usudzujú, že sa Kremeľ expremiéra zúfalo bojí a snaží sa ho diskreditovať.
Akosi absurdne v tomto svetle pôsobili prejavy oboch "vodcov", Kasjanova i Bogdanova, o zjednotení všetkých demokratických síl v Rusku. Pred parlamentnými voľbami, ktoré sa majú konať v roku 2007, demokratické strany zúfalo sa pokúšajú o utvorenie koalície. Ako ukázal sobotňajší nepodarený zjazd, nedokážu sa dohodnúť ani vnútri jednotlivých zoskupení. A hlavným výsledkom pokusu o zjednotenie ruských demokratov je obrovská hanba.