Ing. Frederik Nemeth, *FAN studio, šéfredaktor Damas Gruska
Ako inak začať koncoročné číslo než esejou o konci sveta? Michal Korenko sa v nej venuje "fyzikálnej eschatológii", úvahám, ku ktorým nás nabádajú kozmologické teórie o nutnom konci vesmíru či aspoň života v ňom tak, ako ho dnes poznáme.
Ústrednou témou čísla sú pamäti ľudí, ktorých životy poznačila éra budovania komunizmu. Pamäti väznených kňazov sa venuje Štefan Šrobár, režisér Roman Polák píše o pamätiach ruského a sovietskeho avantgardného divadelníka A. Tairova a spisovateľ Albert Marenčin zasa o pamätiach "starého boľševika" A. Kolmana.
Popri týchto a iných textoch Igor Kapišinský predstavuje (aj) astrologickú tvár astronóma Johannesa Keplera, biológ Jozef Nosek rozoberá to, čo nám ostalo z Darwinovho dedičstva po 150 rokoch. Alena Akácsová čitateľov zasa pobaví úvahou (Na Marse nepočúvajú a na Venuši sa nevyznajú v mapách) o populárnej literatúre venovanej mužsko-ženským rozdielom. Na záver sa Dana Kršáková značne kriticky zamýšľa nad Plyšom, (zatiaľ) posledným "literárnym produktom" M. Hvoreckého.
Obrazovú časť decembrového K&S tvoria práce úspešnej slovenskej výtvarníčky Doroty Sadovskej a fotografie Bronislavy Štecherovej, študentky tretieho ročníka ateliéru fotografie VŠVU.
(kul)