Aj vedci občas vyrobia poriadny škandál. Superstar juhokórejského klonovania, profesor U Sok-Hwang, je podozrivý z manipulácie výsledkov pri úprave ľudských buniek na lekárske účely. Jeho blízky spolupracovník verejne vyhlásil, že možnosť manipulácie pripustil sám Hwang.
Hwang a jeho tím zo Soulskej národnej univerzity vo februári 2004 ako prví oznámili klonovanie ľudského zárodku. Nie na reprodukciu, ale na liečbu. Už vtedy to vo vedeckom a lekárskom svete vzbudilo obrovskú pozornosť.
V štúdii, zverejnenej na jar 2005 v prestížnom časopise Science, Hwangov tím oznámil ďalšie prvenstvo. Vedci vytvorili jedenásť kmeňových bunkových línií, šitých "na mieru" konkrétnym pacientom s cukrovkou, s úrazom chrbtice a poruchou imunity.
Všetky svetové médiá písali o prelomovom úspechu a novej nádeji pre nevyliečiteľne chorých ľudí. Otvárala sa šanca liečiť zriedkavé neurologické ochorenia a lepšie ich skúmať v laboratóriách.
V novembri však prišla prvá studená sprcha. Dovtedy oslavovaný hrdina Hwang odstúpil zo všetkých verejných funkcií, lebo sa dokázalo, že klamal. Najskôr totiž poprel, že by pri experimentoch použil vajíčka jednej zo svojich spolupracovníčok, a potom priznal, že sa to naozaj stalo. Vtedy sa od Hwanga dištancoval jediný zahraničný člen jeho tímu, Američan Gerald Schatten z Pittsburskej univerzity.
Teraz sa ozval Hwangov blízky spolupracovník Roh Sung-il. Tento špecialista na umelé oplodnenie pre juhokórejskú televíziu MBC vyhlásil, že deväť z jedenástich bunkových línií je vyfabrikovaných a autentickosť zvyšných dvoch je otázna. Ak by to bola pravda, potom Hwangov tím prakticky všetky úspechy dosiahol iba na papieri.
V histórii vedy sa podobné veci už stali. Napríklad známy londýnsky psychológ Cyril Burt si pred polstoročím vymýšľal údaje o výskume dvojičiek, ktoré dlho slúžili ako dôkaz dedičnosti IQ. Jan Henrik Schön z Bellových laboratórií pred niekoľkými rokmi upravoval svoje "prelomové" výsledky v elektronike podľa toho, ako mu to vyhovovalo. Boli to však vždy iba veľmi zriedkavé výnimky.
Preto teraz mnohí vedci žiadajú, aby sa celá záležitosť riadne vyšetrila. Zodpovední pracovníci Juhokórejskej národnej univerzity to už sľúbili. Sám Hwang, ktorý strávil posledné dni v nemocnici pre vyčerpanie, sa k poslednému škandálu dlho nevyjadroval. Podľa Reuters však vo štvrtok vyhlásil, že už čoskoro dokáže, že jeho tím naozaj vytvoril línie kmeňových buniek šitých na mieru ťažko chorým pacientom.